Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
31.07.2013 20:03

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Maszynista rozmawiał przez telefon

Maszynista pociągu, który wykoleił się 24 lipca pod Santiago de Compostela w Hiszpanii tuż przed wypadkiem rozmawiał przez telefon z konduktorem jadącym tym samym pociągiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Maszynista pociągu, który wykoleił się 24 lipca pod Santiago de Compostela w Hiszpanii tuż przed wypadkiem rozmawiał przez telefon z konduktorem jadącym tym samym pociągiem - poinformował dzisiaj hiszpański sąd.

Oskarżony maszynista Francisco Jose Garzon Amo sam stawił się dzisiaj przed sędzią, by wyjaśnić te okoliczności. - _ Powiedział też, że nie rozmawiał w chwili wykolejenia się pociągu, lecz skończył rozmowę na kilka sekund przed wypadkiem _ - głosi komunikat sądu.

Amo pytał konduktora o to, na który peron ma wjechać, gdy dojedzie do stacji docelowej. Sąd nie podał do wiadomości publicznej tożsamości konduktora ani nie poinformował, czy przeżył on wypadek.

We wtorek, po analizie zapisów _ czarnych skrzynek _ sąd poinformował, że maszynista zaczął hamować _ na sekundy przed katastrofą _; pociąg jechał 153 km/h, prawie dwa razy szybciej niż pozwalały przepisy.

Jadący z Madrytu pociąg wykoleił się w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 80 km/h. Do wypadku doszło na niebezpiecznym zakręcie kilka kilometrów przed Santiago de Compostela.

To najtragiczniejsza katastrofa kolejowa w Hiszpanii od 1944 roku - podaje AFP. W niedzielę sąd zezwolił na zwolnienie warunkowe 52-letniego maszynisty, który jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. W katastrofie zginęło 79 ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Regularnie okradał swoją partię? Jest areszt Sąd nakazał uwięzienie bez prawa do zwolnienia za kaucją byłego skarbnika rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej Luisa Barcenasa.
8 mln euro kaucji dla zięcia króla. Ma pięć dni 8 mln 100 tys. euro - taką kaucję wyznaczył sędzia zięciowi hiszpańskiego króla i jego wspólnikowi. Oskarżeni mają 5 dni na wpłacenie pieniędzy. Jeśli tego nie zrobią, sędzia zajmie ich prywatne mienie.
Największa taka katastrofa. Rusza proces W dziesięć lat po zatonięciu tankowca Prestige rozpoczął się proces w sprawie największego w historii Hiszpanii wycieku paliwa.
Tagi: proces, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz