Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
madzia
13.07.2012 14:27

Katarzyna W. aresztowana. "Mogła zabić"

Kobieta ma tydzień na złożenie zażalenia na zastosowanie aresztu. Grozi jej dożywocie. W postępowaniu reprezentuje ją adwokat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marek Zimny)

Katowicki sąd ocenił, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Katarzyna W. dopuściła się zabójstwa swojej sześciomiesięcznej córki Magdy. Była to jedna z przesłanek podjęcia decyzji o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące - wynika z informacji sądu.

_ - W tej sprawie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż podejrzana dopuściła się zarzucanego jej przestępstwa _ - powiedział dziś dziennikarzom rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach Jacek Krawczyk.

Dzień wcześniej prokuratura postawiła matce Magdy zarzut zabójstwa zamiast zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Katarzynie W. zarzuca się też zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenia fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciwko innej osobie.

Sędzia Krawczyk poinformował, że do części zarzutów kobieta się przyznaje, do części nie, nie zdradził jednak szczegółów. Z informacji osób zbliżonych do toczącego się postępowania wynika, że Katarzyna W. nie przyznaje się do zabójstwa dziecka, obstając przy wersji o nieszczęśliwym wypadku.

Według sędziego oprócz dużego prawdopodobieństwa dokonania zarzucanego czynu oraz zagrożenia surową karą, wśród przesłanek zastosowania aresztu była także obawa matactwa.

W lutym kobieta była już przez kilkanaście dni aresztowana, ale pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Teraz Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o ponownym aresztowaniu, ponieważ zarzut został zmieniony, a zmiana ta - jak tłumaczył sędzia - jest poparta trzema niezależnymi opiniami biegłych z Katowic, Gdańska i Warszawy.

Decyzja o aresztowaniu podejrzanej zapadła w nocy z czwartku na piątek po trwającym kilka godzin posiedzeniu sądu. W jego trakcie Katarzyna W. składała wyjaśnienia. Później trafiła do aresztu śledczego w Katowicach.

Rzeczniczka prasowa Służby Więziennej ppłk Luiza Sałapa powiedziała, że Katarzyna W. przebywa w trzyosobowej monitorowanej celi i będzie _ pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy _. _ Mówię bardziej o takim nadzorze wychowawczo-psychologicznym _ - sprecyzowała Sałapa. Dodała, że Katarzyna W. _ jest po długiej rozmowie z psychologiem _, jej stan jest dobry, stabilny i _ chętnie rozmawia _.

Wcześniej, jak donosiły niektóre media, matka Magdy miała podejmować próby samobójcze, do jednej z nich miało dojść w trakcie jej pobytu w areszcie w lutym. Służba Więzienna dementowała wtedy te informacje. Innym razem Katarzynę W. znaleziono nieprzytomną w parku.

Kobieta ma tydzień na złożenie zażalenia na zastosowanie aresztu. Grozi jej dożywocie. W postępowaniu reprezentuje ją adwokat.

Katarzynie W. postawiono zarzut zabójstwa po uzyskaniu opinii biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań histopatologicznych i toksykologicznych biegli wskazali, że śmierć dziecka miała charakter nagły i gwałtowny.

Śledztwo, którego termin początkowo był określony do 24 lipca, zostało przedłużone. Prokuratura nadal będzie m.in. przesłuchiwała świadków. Oczekuje także na inne ekspertyzy w tym postępowaniu.

Zaginięcie Magdy zgłoszono 24 stycznia br. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynkę porwano. Potem przyznała, że zginęła ona w wyniku nieszczęśliwego wypadku; miała wypaść jej z rąk. Wskazała miejsce ukrycia zwłok. Na początku lutego policja znalazła ciało dziecka w zrujnowanym budynku w kompleksie parkowym przy torach kolejowych w Sosnowcu.

Katarzyna W. usłyszała wówczas zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka i została aresztowana na dwa miesiące. W areszcie spędziła kilkanaście dni, ponieważ w połowie lutego Sąd Okręgowy w Katowicach wydał decyzję o jej zwolnieniu. Wnioskował o to jej obrońca. Sąd uznał wtedy, że obawa, iż kobieta ucieknie lub będzie się ukrywać, co było argumentem za jej aresztowaniem, musi być oparta na dowodach, a nie na domniemaniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd jednoznaczny: Katarzyna W. mogła zabić - _ Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Katarzyna W. dopuściła się zarzucanego jej przestępstwa _ - twierdzi prokuratura.
Pogrzeb Magdy. Apelują do dziennikarzy o... Sąd zdecydował czy matka będzie mogła uczestniczyć w uroczystości.
Chcą ostrych kar. Minimum 25 lat za kratkami Pod koniec czerwca Solidarna Polska złożyła projekt nowelizacji kodeksu karnego zakładający, by za zabójstwo dziecka groziło 25 lat więzienia albo dożywocie.
Tagi: madzia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz