Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katarzyna W. aresztowana. "Mogła zabić"

0
Podziel się:

Kobieta ma tydzień na złożenie zażalenia na zastosowanie aresztu. Grozi jej dożywocie. W postępowaniu reprezentuje ją adwokat.

Katarzyna W. aresztowana. "Mogła zabić"
(PAP/Marek Zimny)

Katowicki sąd ocenił, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Katarzyna W. dopuściła się zabójstwa swojej sześciomiesięcznej córki Magdy. Była to jedna z przesłanek podjęcia decyzji o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące - wynika z informacji sądu.

_ - W tej sprawie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż podejrzana dopuściła się zarzucanego jej przestępstwa _ - powiedział dziś dziennikarzom rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach Jacek Krawczyk.

Dzień wcześniej prokuratura postawiła matce Magdy zarzut zabójstwa zamiast zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Katarzynie W. zarzuca się też zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenia fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciwko innej osobie.

Sędzia Krawczyk poinformował, że do części zarzutów kobieta się przyznaje, do części nie, nie zdradził jednak szczegółów. Z informacji osób zbliżonych do toczącego się postępowania wynika, że Katarzyna W. nie przyznaje się do zabójstwa dziecka, obstając przy wersji o nieszczęśliwym wypadku.

Według sędziego oprócz dużego prawdopodobieństwa dokonania zarzucanego czynu oraz zagrożenia surową karą, wśród przesłanek zastosowania aresztu była także obawa matactwa.

W lutym kobieta była już przez kilkanaście dni aresztowana, ale pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Teraz Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o ponownym aresztowaniu, ponieważ zarzut został zmieniony, a zmiana ta - jak tłumaczył sędzia - jest poparta trzema niezależnymi opiniami biegłych z Katowic, Gdańska i Warszawy.

Decyzja o aresztowaniu podejrzanej zapadła w nocy z czwartku na piątek po trwającym kilka godzin posiedzeniu sądu. W jego trakcie Katarzyna W. składała wyjaśnienia. Później trafiła do aresztu śledczego w Katowicach.

Rzeczniczka prasowa Służby Więziennej ppłk Luiza Sałapa powiedziała, że Katarzyna W. przebywa w trzyosobowej monitorowanej celi i będzie _ pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy _. _ Mówię bardziej o takim nadzorze wychowawczo-psychologicznym _ - sprecyzowała Sałapa. Dodała, że Katarzyna W. _ jest po długiej rozmowie z psychologiem _, jej stan jest dobry, stabilny i _ chętnie rozmawia _.

Wcześniej, jak donosiły niektóre media, matka Magdy miała podejmować próby samobójcze, do jednej z nich miało dojść w trakcie jej pobytu w areszcie w lutym. Służba Więzienna dementowała wtedy te informacje. Innym razem Katarzynę W. znaleziono nieprzytomną w parku.

Kobieta ma tydzień na złożenie zażalenia na zastosowanie aresztu. Grozi jej dożywocie. W postępowaniu reprezentuje ją adwokat.

Katarzynie W. postawiono zarzut zabójstwa po uzyskaniu opinii biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań histopatologicznych i toksykologicznych biegli wskazali, że śmierć dziecka miała charakter nagły i gwałtowny.

Śledztwo, którego termin początkowo był określony do 24 lipca, zostało przedłużone. Prokuratura nadal będzie m.in. przesłuchiwała świadków. Oczekuje także na inne ekspertyzy w tym postępowaniu.

Zaginięcie Magdy zgłoszono 24 stycznia br. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynkę porwano. Potem przyznała, że zginęła ona w wyniku nieszczęśliwego wypadku; miała wypaść jej z rąk. Wskazała miejsce ukrycia zwłok. Na początku lutego policja znalazła ciało dziecka w zrujnowanym budynku w kompleksie parkowym przy torach kolejowych w Sosnowcu.

Katarzyna W. usłyszała wówczas zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka i została aresztowana na dwa miesiące. W areszcie spędziła kilkanaście dni, ponieważ w połowie lutego Sąd Okręgowy w Katowicach wydał decyzję o jej zwolnieniu. Wnioskował o to jej obrońca. Sąd uznał wtedy, że obawa, iż kobieta ucieknie lub będzie się ukrywać, co było argumentem za jej aresztowaniem, musi być oparta na dowodach, a nie na domniemaniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd jednoznaczny: Katarzyna W. mogła zabić - _ Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Katarzyna W. dopuściła się zarzucanego jej przestępstwa _ - twierdzi prokuratura.
Pogrzeb Magdy. Apelują do dziennikarzy o... Sąd zdecydował czy matka będzie mogła uczestniczyć w uroczystości.
Chcą ostrych kar. Minimum 25 lat za kratkami Pod koniec czerwca Solidarna Polska złożyła projekt nowelizacji kodeksu karnego zakładający, by za zabójstwo dziecka groziło 25 lat więzienia albo dożywocie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)