Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kary za karykatury Mahometa. Prezydent ułaskawił autora

0
Podziel się

Nie jest jednak jasne, czy autor obraźliwych rysunków wyjdzie na wolność.

Kary za karykatury Mahometa. Prezydent ułaskawił autora
(Keith Roper/Flickr.com/CC)
bEpVtMMR

Prezydent Tunezji Monsif Marzuki ułaskawił młodego Tunezyjczyka, który w 2012 r. został skazany na 7,5 lat więzienia za umieszczenie na Facebooku karykatur proroka Mahometa - powiedział rzecznik szefa państwa.

Nie jest jednak jasne, czy autor obraźliwych rysunków wyjdzie na wolność. Prezydent _ podpisał ułaskawienie Dżabera Medżriego w głównej sprawie _ - oświadczył rzecznik prezydenta, Adnene Manser. - _ Byliśmy zaskoczeni, że istnieje inna sprawa karna _ - dodał. Nie wyjaśnił, czy mimo tej drugiej sprawy młody mężczyzna zostanie zwolniony z więzienia.

Zdziwienie istnieniem innych zarzutów wyraził szef Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) Mochtar Trifi, który śledzi tę sprawę od czasu skazania Medżriego. - _ Nic nie wiedzieliśmy o drugiej sprawie _ - powiedział.

bEpVtMMT

Trzydziestokilkuletni bezrobotny Medżri z nadmorskiego miasta Al-Mahdija od marca 2012 roku odsiaduje karę 7,5 lat więzienia za umieszczanie w internecie tekstów i rysunków uważanych za obraźliwe dla islamu. Według rządu rysunki przedstawiały proroka nago.

Tunezyjski kodeks karny nie przewiduje kar za bluźnierstwo. Medżri został skazany za _ zakłócanie porządku publicznego, szkody wyrządzone osobom trzecim za pośrednictwem sieci publicznej łączności i obrazę moralności _.

Drugi Tunezyjczyk z Al-Mahdii, Ghazi Bedżi, którego skazano zaocznie w tym samym procesie na taką samą karę, otrzymał azyl we Francji.

Tunezja była pierwszym krajem tzw. arabskiej wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia w styczniu 2011 r. rządzącego od 23 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

bEpVtMMZ
Czytaj więcej w Money.pl
Tunezja: Atak islamistów przy granicy z Algierią Islamscy bojownicy przebrani za przedstawicieli sił bezpieczeństwa zastrzelili w nocy trzech tunezyjskich policjantów i cywila.
Tunezja ma nową konstytucję. Demokratyczną? Na uroczystość w Tunisie jako jedyny z europejskich szefów państw przybył prezydent Francji Francois Hollande, obecni byli też prezydenci Senegalu, Gabonu, Libanu, Mauretanii i Czadu.
Żałoba narodowa po śmierci 8 żołnierzy Oficjalna telewizja przerwała normalny program pokazując poległych i rannych żołnierzy oraz nadając wersety z Koranu i patriotyczne pieśni.
bEpVtMNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)