Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks karny
07.12.2012 13:41

Kary za drobne kradzieże będą realne i szybkie - twierdzi Gowin

Opozycja krytykuje zmiany. Tą zmianą prawa minister daje prezent drobnym złodziejaszkom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Minister sprawiedliwości nie zgadza się z zarzutami opozycji wobec projektu zmian w kodeksie postępowania karnego i w kodeksie karnym. Nowelizacja ustawy podnosi z 250 do 1000 złotych kwotę, po której kradzież nie jest już występkiem, a przestępstwem.

Sejm odrzucił wniosek opozycji, zaś sam projekt skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji. - _ Urealniamy jedynie tę kwotę i likwidujemy pewną fikcję _ - przekonywał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W ocenie ministra sprawiedliwości kary za drobne kradzieże będą _ realne i szybkie _. Jarosław Gowin podkreślił, że propozycje jego resortu popiera zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, Prokurator Generalny, jak i policja.

Opozycja krytykuje zmiany. W ocenie Andrzeja Romanka z Ruchu Palikota, tą zmianą prawa minister daje prezent drobnym złodziejaszkom. Andrzej Romanek uważa, że minister Gowin musi mieć świadomość bezkarności _ grubych ryb _, których stać na dobrego adwokata.
- _ W związku z tym na święta złodzieje mogą się czuć bezkarnie i bezpiecznie. Będą mieli za co żyć. A staruszki muszą drżeć, bo im ukradną emerytury _ - mówił poseł.

Nowelizacja podnosi z 250 do 1000 złotych kwotę, po której następuje zmiana kwalifikacji czynu z wykroczenia na przestępstwo. Wprowadza również możliwość umorzenia postępowania na wniosek pokrzywdzonego - w przypadku pojednania się z nim sprawcy i naprawienia szkody lub zadośćuczynienia krzywdzie.

Projektem zmian w kodeksie postępowania karnego i w kodeksie karnym zajmie się teraz nadzwyczajna komisja ds. kodyfikacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja chwali rząd za projekt tej ustawy Kluby PiS i SP są za odrzuceniem w pierwszym czytaniu rządowego projektu obszernej nowelizacji procedury karnej, która ma przyspieszyć i usprawnić procesy.
Ziobro daje ultimatum Gowinowi. To ma zrobić Solidarna Polska rozważa wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.
Gwałt na dziecku się nie przedawni. Tak chce Palikot Wprowadzenia zasady, że karalność przestępstw seksualnych wobec małoletnich nigdy się nie przedawnia, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego przedłożony przez Ruch Palikota.
Tagi: kodeks karny, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz