Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
14.02.2014 19:01

Kary więzienia i grzywny za wyłudzanie dopłat do gruntów

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód uznał obu mężczyzn za winnych przestępstwa wpisywania fałszywych lub nierzetelnych danych w dokumentach składanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny skazał dziś sąd byłego urzędnika Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Jerzego D. oraz pracownika ARiMR Jarosława G. za wyłudzenie prawie 100 tys. zł dopłat bezpośrednich. Mają też zwrócić pieniądze.

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku uznał obu mężczyzn za winnych przestępstwa wpisywania fałszywych lub nierzetelnych danych w dokumentach składanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w celu uzyskania nienależnych dopłat bezpośrednich do nieruchomości rolnych. Do przestępstw dochodziło w latach 2004-2009.

Jerzego D. sąd skazał na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Ma zapłacić także grzywnę wysokości czterech tys. zł.

Jarosławowi G. sąd wymierzył karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz grzywny w wysokości 7,5 tys. zł. Zakazał mu także na okres jednego roku pełnienia stanowisk związanych z wydatkowaniem środków unijnych.

Sąd orzekł też, że oskarżeni mają naprawić wyrządzoną szkodę i zwrócić do Agencji kwotę dopłat, które nienależnie pobrali.

Według ustaleń sądu Jerzy D. i Jarosław G. działając wspólnie w latach 2004-2009 wyłudzili łącznie 96 tys. 780 zł dopłat. Jerzy D., który był wtedy pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, w ARiMR składał wnioski o dopłaty - np. do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania - wskazując w nich działki, których nie był właścicielem. Numery tych działek przekazywał mu Jarosław G., zatrudniony w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włodawie.

Były to działki z powiatu włodawskiego, których właściciele nie ubiegali się o dopłaty. Jak ustalili śledczy, część z nich należała do Lasów Państwowych bądź Poleskiego Parku Narodowego.

Jerzy D. pobrał też dotacje na działki, które - na podstawie ustnej umowy - miał dzierżawić od Jarosława G. Sąd uznał jednak, że skoro Jerzy D. nie posiadał tych działek, nie płacił czynszu dzierżawnego i nie prowadził na nich żadnej działalności rolniczej, to pobrana dopłata do gruntów rolnych też mu się nie należała.

Dopłaty przyznawane przez ARiMR wpływały na konto Jerzego D., który potem jedną trzecią z uzyskanych dopłat przekazywał Jarosławowi G.

Jerzy D. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, które były głównym dowodem w sprawie.

Według ustaleń sądu inicjatywa uzyskania dotacji na działki, które nie były własnością żadnego z oskarżonych, wyszła od Jarosława G., co - jak tłumaczyła sędzia - wpłynęło na zróżnicowanie wymiaru kary i zwiększenie jej wobec Jarosława G. _ Z uwagi na uznanie, że przy popełnieniu przestępstwa wykorzystał swoje stanowisko, sąd orzekł zakaz zajmowania stanowisk związanych w wydatkowaniem środków unijnych _ - powiedziała sędzia Joanna Błaszczuk.

Jerzy D. i Jarosław G. zostali zatrzymani w styczniu 2011 r. przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jerzy D. niedługo po ujawnieniu sprawy zrezygnował z pracy w Urzędzie Marszałkowskim. Jarosław G. jest obecnie radnym powiatu włodawskiego i nadal pracuje w Agencji.

Czytaj więcej w Money.pl
W Brukseli strajk. To odpowiedź na wyrok W belgijskiej stolicy nie jeździ większość autobusów, tramwajów, rzadko kursuje metro. Wszystko z powodu strajku pracowników.
Córka Cimoszewicza zrujnuje Wprost? Sąd Apelacyjny w Warszawie ma dziś ogłosić, czy wykonalny jest wyrok amerykańskiego sądu, który zasądził od tygodnika dla córki byłego premiera prawie 750 tysięcy dolarów odszkodowania.
Kościół zabrał, poprzedni właściciel z niczym Nie będzie odszkodowania od Skarbu Państwa dla powiatu kłodzkiego za decyzję Komisji Majątkowej, która przekazała Kościołowi zamek w Szczytnej.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz