Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kary dla włoskich kibiców mniej dotkliwe? Donald Tusk zapowiada...

0
Podziel się:

Tusk podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Enrico Lettą, że rozumie niepokój włoskiej opinii publicznej i rządu w sprawie zatrzymania w Warszawie kibiców Lazio.

Kary dla włoskich kibiców mniej dotkliwe? Donald Tusk zapowiada...
(Tomasz Urbanek/East News)

Premier Donald Tusk powiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości o przypilnowanie, by procedury prawne w sprawie zatrzymanych w Warszawie włoskich kibiców były jak najmniej dotkliwe. Zastrzegł, że procedury oczywiście będą przestrzegane.

Tusk podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Enrico Lettą po zakończeniu III polsko-włoskich konsultacji międzyrządowych, że rozumie niepokój włoskiej opinii publicznej i rządu w sprawie zatrzymania w Warszawie kibiców Lazio.

_ - Wielu z nas, premierów, bywa w takiej sytuacji, kiedy musi się troszczyć o kibiców swojego kraju, kiedy wyjeżdżają za granicę, narozrabiają, a później trzeba rzeczywiście jakoś zadbać i o pomoc prawną, i o szybkie rozstrzygnięcie także procesów w tej kwestii _ - powiedział Tusk.

Jak zaznaczył, nawet w tak szczególnych sytuacjach dotyczących tak dużej grupy cudzoziemców, w Polsce zarówno policja, sądy, i prokuratura działają zawsze z dopełnieniem wszystkich procedur przewidzianych w prawie.

_ - W związku z tym zrobię wszystko co w mojej mocy, aby procedury przewidziane przez polskie prawo, one oczywiście będą przestrzegane, ale żeby były jak najmniej dotkliwe _ - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że chodzi przede wszystkim o czas postępowania, _ tak aby nikt nie mógł mieć wątpliwości - także we Włoszech - że chodzi o sprawiedliwe ukaranie sprawców czynów zakazanych, ale w żaden sposób nie chodzi o gnębienie tej grupy zatrzymanych ludzi poprzez np. wydłużanie procedur _.

Tusk zadeklarował, że zwróci się z taką prośbą, z takim apelem do prokuratora generalnego. _ - Poproszę także ministra sprawiedliwości, aby osobiście przypilnował, aby te procedury nie były w żaden sposób niepotrzebnie dotkliwe z punktu widzenia zatrzymanych, chociaż polskie prawo w takich sytuacjach działa w sposób bezwzględny i oczywiście niezależnie od czynników politycznych _ - zauważył.

Tusk zapowiedział, że zrobi wszystko co jest w mocy premiera polskiego rządu, w szczególności, jeśli chodzi o organizację pracy, aby _ nie było czasowej zwłoki i niepotrzebnej mitręgi _. - _ O to wszystko zadbam osobiście, tak abyście mieli poczucie, że działamy w tej sprawie energicznie _ - powiedział.

Letta, dziękując polskiemu premierowi za zaangażowanie, podkreślił, że cała sprawa zatrzymania włoskich kibiców w Warszawie budzi _ ogromne zaniepokojenie włoskiej opinii publicznej _.

_ - Poprosiłem, w poszanowaniu oczywiście przepisów prawnych w Polsce, o szczególne uwrażliwienie i uwagę oraz możliwe przyspieszenie w zastosowaniu tych przepisów obowiązujących w Polsce, tak aby uspokoić naszą opinię publiczną, członków rodzin tych obywateli włoskich, którzy znajdują się w aresztach _ - powiedział Letta.

Jak dodał, poprosił Tuska, aby _ zrobił wszystko, co w jego mocy i możliwościach, aby rozwiązać tę kwestię _.

Od tygodnia w areszcie w Polsce na procesy czeka jeszcze 22 z ponad 150 fanów rzymskiego klubu, zatrzymanych 28 listopada przed meczem z Legią w ramach Ligi Europejskiej.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Włoch Emma Bonino zapowiedziała, że podczas wizyty w Kijowie zamierza rozmawiać z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim na temat kibiców, oczekujących w areszcie na procesy. Dodała, że należy wyjaśnić okoliczności ich aresztowania.

W Warszawie sprawą zajmuje się specjalny wysłannik włoskiego MSW. Tymczasem na murach w wielu punktach Rzymu wymalowano hasła: _ Uwolnić kibiców Lazio przetrzymywanych w Warszawie _.

W czwartek, 28 listopada przed meczem z Legią polska policja zatrzymała ponad 150 Włochów pod zarzutem zakłócenia porządku publicznego, napaści na funkcjonariuszy i udziału w zbiegowisku. Większość skazanych w trybie przyspieszonym na grzywny i inne kary zwolniono.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier: Mamy gigantyczne środki na naukę Premier przypomniał, że w najbliższej unijnej perspektywie finansowej Polsce przyznano blisko 40 miliardów złotych na badania naukowe.
"Górnicy najpotrzebniejszą klasą zawodową" Polscy górnicy to być może najpotrzebniejsza klasa zawodowa w Polsce z punktu widzenia interesu całego narodu - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk.
Włochy zawiodły się na "fałszywych biedakach" Włoski rząd przyjął dekret, wprowadzający w życie nowy rodzaj tak zwanego dochodometru.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)