Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karta warszawiaka budzi kolejne wątpliwości

0
Podziel się:

Kartę warszawiaka będzie mogła dostać część osób, które nie rozliczyły w
Warszawie podatku PIT za 2012 rok.

Karta warszawiaka budzi kolejne wątpliwości
(Marcin Białek/CC/Wikimedia)

Dokument będzie mogła dostać część osób, które nie rozliczyły w Warszawie podatku PIT za 2012 r., choć jest to warunkiem ubiegania się o nią. Z kolei nie dostaną jej niektórzy bezrobotni, choć są w stolicy zameldowani. Ratusz ma przyjrzeć się sprawie.

Taki stan rzeczy wynika ze sposobu weryfikacji uprawnień do otrzymania Karty, na który zdecydował się stołeczny ratusz. Wnioski o wydanie Karty warszawiaka można składać od wtorku. Dzięki niej po 1 stycznia 2014 r. będzie można płacić mniej za długookresowe bilety komunikacji miejskiej. W uchwale rady miasta dotyczącej Karty zapisano dwa warunki jej otrzymania - zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym.

Określono w niej też, że tańsze bilety w roku 2014 będą mogły kupić osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek za rok 2012. W kolejnych latach ma to być podatek za rok poprzedni. To, czy ktoś jest uprawniony do otrzymania Karty warszawiaka, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych ministerstwa finansów. Resort nie będzie jednak udostępniał miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa Wiesława Dróżdż, MF będzie sprawdzać i informować miasto wyłącznie o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy. _ W Centralnym Rejestrze Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników nie dokonuje się przetwarzania informacji o zeznaniach podatkowych i takie informacje nie będą udostępniane prezydentowi miasta _ - podkreśliła.

W praktyce oznacza to, że Kartę będzie mogła dostać osoba, która nie rozliczyła podatku dochodowego w Warszawie, ani nigdzie indziej, ale wskazywała warszawski adres zamieszkania w zeznaniach za lata wcześniejsze. Chodzi o osoby, które nie osiągnęły w roku 2012 żadnego przychodu - z mocy prawa są one zwolnione z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za ten rok, jednak w takiej sytuacji będą one nadal figurowały w bazie MF jako warszawscy płatnicy PIT.

Karty warszawiaka nie otrzyma z kolei część bezrobotnych. Zarząd Transportu Miejskiego informuje co prawda na swojej stronie, że mogą oni korzystać z Kart warszawiaka, jeśli mieszkają w stolicy, jednak także oni są objęci obowiązkiem rozliczenia podatku PIT w Warszawie. Oznacza to, że Karty nie dostaną np. bezrobotni powyżej 20. roku życia (wcześniej mogą otrzymać Kartę jeśli ich rodzice rozliczają podatek PIT w Warszawie), nie studiują (studentom tańsze bilety przysługują do 26. roku życia) i nigdy nie pracowały. Osoby takie dotąd z podatku PIT się nie rozliczały, więc w ogóle nie ma ich w bazie danych ministerstwa finansów.

Poproszony o komentarz w tej sprawie dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta Jarosław Jóźwiak powiedział PAP, że ratusz przyjrzy się sprawie. Zaproponowanie zmian w zasadach przyznawania Kart rozważa natomiast SLD. Jak powiedziała PAP w czwartek radna tej partii Paulina Piechna-Więckiewicz, jej klub zgłosi wniosek, by na kolejnej, zaplanowanej na 12 grudnia, sesji rady miasta ratusz wyjaśnił tę sprawę. Zapowiedziała, że SLD będzie chciał zgłosić poprawki do uchwały ws. Karty warszawiaka, tak aby tańsze bilety mogli kupować wszyscy bezrobotni.

Od stycznia bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka - 98 zł; bilet 90-dniowy: 280 zł, a z Kartą nadal 250 zł. W drugiej strefie biletowej: bilet 30-dniowy dla osób z kartą wyniesie 196 zł (dla pozostałych 210 zł); bilet 90-dniowy - 482 zł (dla pozostałych 536 zł).

Czytaj więcej w Money.pl
Nieuczciwi wolontariusze. Zbierają na... Święta coraz bliżej, a nieuczciwi wolontariusze jednej z firm w Pułtusku zarabiają wykorzystując ludzkie współczucie i niewiedzę.
Kiedy budżet obywatelski w Warszawie? W każdej z dzielnic wydzielona będzie kwota od 0,5 do 1 proc. jej budżetu o przeznaczeniu której zdecydują mieszkańcy.
Prezydent podwoiła liczbę urzędników To skandalicznie dużo - ocenia radny PiS. Potrzebujemy tych pracowników między innymi do obsługi funduszy UE - odpowiada ratusz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)