Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karta Nauczyciela do zmiany. Propozycje już w październiku

0
Podziel się:

Propozycje MEN dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela, np. dotyczące przepisów o wynagradzaniu i czasie pracy nauczycieli.

Karta Nauczyciela do zmiany. Propozycje już w październiku
(skynesher/iStockphoto)
bECKTuRh

Do końca roku MEN przedstawi propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, m.in. dotyczące urlopów i wynagradzania nauczycieli - zapowiedział wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Pierwsze _ konkretne rozwiązania _ resort edukacji ma przedstawić 9 października.

Propozycje MEN dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela, np. dotyczące przepisów o wynagradzaniu i czasie pracy nauczycieli, idą w tym samym kierunku, co propozycje przedstawicieli samorządów, ale są mniej radykalne - mówił Jakubowski podczas Samorządowego Kongresu Oświaty, który potrwa do jutra w Warszawie. Wśród tematów kongresu, zatytułowanego _ Żądamy lepszej oświaty! _, są zmiany legislacyjne mające _ zracjonalizować wydatki samorządów na oświatę _.

_ - Problemem i w pewnych elementach przestarzałością są przepisy Karty Nauczyciela. Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby Kartę Nauczyciela zmieniać w takim kierunku, by oczyścić ją z pewnych regulacji i przywilejów, które nie mają racji bytu w dzisiejszych czasach _ - powiedział wiceszef MEN. Zwrócił przy tym uwagę na nauczycielskie urlopy na poratowanie zdrowia, które obecnie finansowane są nie ze składek ZUS, ale z budżetu samorządów.

bECKTuRj

_ - To przepis, który będziemy bardzo szybko zmieniać _ - zapowiedział Jakubowski, podkreślając też, że resort edukacji zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej samorządów.

Pierwsze propozycje zmian przepisów w Karcie Nauczyciela, dotyczące _ urlopu wypoczynkowego, urlopu dla poratowania zdrowia i systemu wynagradzania _ MEN przedstawi 9 października. W dalszej kolejności - jak podał Jakubowski - resort edukacji zajmie się m.in. czasem pracy nauczycieli i kwestią tego, kogo przepisy Karty Nauczyciela będą obejmować. - _ Chcemy tak zmieniać Kartę Nauczyciela, żeby profesjonalizować zawód nauczyciela i zwiększać jego prestiż _ - mówił Jakubowski.

Dodał też, czas pracy polskich nauczycieli zbada do końca listopada Instytut Badań Edukacyjnych, a raport na ten temat będzie dostępny najwcześniej wiosną 2013 r.

Wśród najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zmian, które podczas kongresu samorządowców przedstawił wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, wójt gminy Lubicz, Marek Olszewski, jest zwiększenie pensum nauczycielskiego. Obecnie nauczyciele muszą przy tablicy pracować minimum 18 godzin plus dwie dodatkowe godziny zajęć z uczniami. Tymczasem samorządowcy chcą wydłużyć czas pracy nauczycieli o kolejne dwie godziny.

bECKTuRp

_ - Każdy kto trzymał kredę w ręku jako nauczyciel o tym wie, że 22 godziny można z uczniem popracować i człowiek nie jest przesadnie bardzo zmęczony (...). 18 godzin to nie jest dużo _ - mówił Olszewski.

Według niego, zwiększenie pensum _ z całą pewnością nie odbije się na jakości kształcenia _, choć przyznał, że kwestia ta budzi kontrowersje w środowisku nauczycielskim. - _ To kwestia bardzo drażliwa i delikatna _ - mówił Olszewski. Dodał też, że w Polsce brakuje systemu, który mógłby ewidencjonować czas pracy nauczycieli.

Wśród innych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela, które samorządowcy określili jako realne do przeprowadzenia, były np. zapisy wykluczające z objęcia przywilejami Karty pracowników kuratoriów oświaty, a także psychologów i pedagogów szkolnych. Samorządowcy opowiadają się również za skróceniem urlopów wypoczynkowych i chcą, by status Karty Nauczyciela obejmował wyłącznie te osoby, które bezpośrednio pracują z uczniami. Ponadto domagają się likwidacji nauczycielskich dodatków wiejskich i mieszkaniowych. - _ To są rzeczy anachroniczne z czasów, gdy w Polsce likwidowano analfabetyzm na wsi _ - przekonywał Olszewski.

_ - Nie chcemy fantazjować na temat możliwości zmian. Trzymamy się twardo ziemi (...). Proponujemy to, co naszym zdaniem jest możliwe do osiągnięcia, co wcale nie znaczy, że jest łatwe do osiągnięcia _ - mówił wiceszef.

bECKTuRq
Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany dotkną setki tysięcy osób System wynagradzania nauczycieli jest tematem negocjacji w MEN. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela?
Rząd-nauczyciele. Sytuacja znów napięta W MEN zakończyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Wielki strajk nauczycieli? Prawie wszyscy za W środowisku panuje zgoda, że nie wolno dopuścić do zapowiadanych zmian w szkolnictwie.
bECKTuRK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)