Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karanie piratów drogowych. Nowe prawo

0
Podziel się:

Dzisiaj weszły w życie nowe przepisy ułatwiające identyfikację piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli.

Karanie piratów drogowych. Nowe prawo
(Wojciech Strozyk/Reporter)

To efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nowelizacja dotyczy polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce.

Nowe przepisy wprowadzają unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa cross border enforcement). Powstaje Krajowy Punkt Kontaktowy, którego zadaniem jest wymiana informacji (danych rejestracyjnych pojazdów i danych ich właścicieli lub posiadaczy) z punktami kontaktowymi innych państw UE.

Będzie się to odbywać m.in. w sytuacjach: niestosowania się do ograniczenia prędkości, prowadzenia pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenia dziecka bez fotelika, niestosowania się do sygnałów świetlnych, prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków, korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Krajowy Punkt Kontaktowy będzie częścią nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Informacje o zagranicznych kierowcach, ich pojazdach i dokonanych przez nich przewinieniach drogowych w Polsce - z Krajowego Punktu Kontaktowego będą otrzymywały: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie, Służba Celna i Straż Graniczna.

Ustawa umożliwia także nakładanie mandatu karnego kredytowanego na osoby tymczasowo przebywające w Polsce lub nieposiadające stałego miejsca zamieszkania lub pobytu, będące obywatelami innego państwa UE lub posiadające miejsce stałego zamieszkania albo pobytu na terytorium takiego państwa.

Według rządu wymiana danych rejestracyjnych pojazdów może zwiększyć efekt prewencyjny i zachęcić do ostrożniejszej jazdy kierowców pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich UE, co w efekcie wpłynie na zmniejszenie liczby ofiar wypadków w ruchu drogowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej policyjnych patroli na drogach Funkcjonariusze przypominają również, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Tłoczno na drogach może być już dzisiaj po południu, gdy wiele osób zdecyduje się na wyjazdy.
Alarmujący raport NIK na temat polskiej policji Aż 43 proc. policjantów drogówki nie ukończyło wymaganego przeszkolenia specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego. Taki stan rzeczy może mieć wpływ na rzetelność dokonywanych przez policjantów ustaleń dotyczących zdarzeń na drodze.
Hakerzy oślepili moskiewską drogówkę Włamali się do komputerów centrum bezpieczeństwa ruchu drogowego obwodu Moskiewskiego i zainstalowali program wirusowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)