Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kara za gwałt. Resort zapowiada zmiany

0
Podziel się:

Ściganie za przestępstwo zgwałcenia - bez konieczności składania przez
ofiarę wniosku w tej sprawie - zakłada projekt zmiany w przepisach karnych, przedstawiony we wtorek
przez resort sprawiedliwości. Zmieniony ma zostać także sposób przesłuchania osoby pokrzywdzonej.

Kara za gwałt. Resort zapowiada zmiany
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ściganie za przestępstwo zgwałcenia - bez konieczności składania przez ofiarę wniosku w tej sprawie - zakłada projekt zmiany w przepisach karnych. Zmieniony ma zostać także sposób przesłuchania osoby pokrzywdzonej.

_ - Chcemy, aby do wszczęcia postępowania wystarczyło samo złożenie przez ofiarę zawiadomienia na policji o popełnieniu przestępstwa _ - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dodając, że zgodnie z propozycją do minimum mają zostać ograniczone formalności konieczne do ścigania sprawcy. _ Zaproponowane rozwiązania realnie będą wspierać ofiary gwałtu i pomogą w sposób skuteczniejszy ścigać sprawców tego okrutnego czynu _ - ocenił.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył też, że zapewniona ma zostać lepsza ochrona ofiar gwałtów podczas postępowania sądowego. _ Ofiara będzie przesłuchiwana tylko raz, wyłącznie w obecności prokuratora, obrońcy i pełnomocnika osoby pokrzywdzonej, ale bez obecności sprawcy gwałtu _ - wyjaśniał.

Ocenił, że przygotowany w resorcie projekt jest dowodem, iż _ można podejmować działania na rzecz ofiar przemocy w sposób, który nie kłóci się z polską konstytucją, nie ma podtekstów ideologicznych i ma szansę szybko wejść w życie _.

Gowin zaznaczył, że ściganie gwałtu z urzędu to ostatni postulat konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce. _ Ogromna większość pozostałych postulatów konwencji jest realizowana od bardzo dawna _ - dodał. Minister mówił wcześniej, że krytycznie ocenia treść konwencji RE z maja 2011 roku i uznaje go za dokument _ będący wyrazem ideologii feministycznej _. Obecnie w naszym kraju toczy się dyskusja dotycząca ratyfikacji tego aktu prawnego.

_ - Nie jestem od tego, aby przeprowadzać w Polsce rewolucję obyczajową, nie jestem od tego, żeby szerzyć taką czy inną ideologię. Jestem od tego, żeby pomagać konkretnym osobom, zwłaszcza pokrzywdzonym _ - powiedział we wtorek minister.

Gowin zaznaczył też, że o tym, czy konwencja zostanie ratyfikowana, rozstrzygnie większość parlamentarna. _ Mogę tylko przewidywać, że stanowisko klubu PO nie będzie jednolite _ - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, odnosząc się do szczegółów przygotowanego w resorcie projektu wyjaśnił, że obecnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa to zgłoszenie go na policję, zaś wniosek jest odrębną decyzją złożoną do protokołu, w której wyrażona jest chęć ścigania tego przestępstwa. Dodał, że w praktyce otoczenie może wpływać, żeby osoba pokrzywdzona nie składała wniosku, ponadto osoby zgwałcone często są w szoku i nie są w stanie w pełni świadomie zadecydować o złożeniu wniosku.

Królikowski zaznaczył, że w projekcie wprowadzono też prawo ofiary do odmowy złożenia Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m191263.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przemoc;wobec;kobiet;solidarna;polska;zdeterminowana,24,0,1069848.html) *Gowin dostał plakietkę. Chodzi o bicie kobiet * - _ Klub docenił heroizm ministra Gowina w tym zakresie i nawet z tego względu przygotowaliśmy dla niego honorową plakietkę SP _ - zaznaczył Jaki. zeznań przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym. _ Wtedy prokurator będzie mógł doprowadzić do skazania sprawcy, tylko jeśli będzie dysponował materiałem zewnętrznym, na przykład nagraniem monitoringu _ - mówił. Ocenił, że takie rozwiązanie z jednej strony zapewnia maksymalną skuteczność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu sprawcy, a z drugiej strony powoduje maksymalną ochronę osoby
pokrzywdzonej.

Według projektu złożenie wniosku o ściganie nadal będzie konieczne dla wszczęcia postępowania, kiedy zawiadomienie o przestępstwie złoży osoba trzecia. Chodzi bowiem o ochronę ofiary przed prowadzeniem postępowania wbrew jej woli. Przestępstwo będzie ścigane natomiast zawsze bez wniosku, na podstawie złożonego zawiadomienia lub powzięcia przez prokuratora uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, w przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem lub zgwałcenia osoby małoletniej.

Propozycje resortu pozytywnie oceniły obecne na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości przedstawicielki Fundacji _ Pomoc Kobietom i Dzieciom _, z którymi przepisy były konsultowane. Projekt trafi obecnie do uzgodnień międzyresortowych.

Czytaj więcej o sprawach Ministerstwa Sprawiedliwości w Money.pl
Gwałt w konwencji przeszkadza Polsce. Co zrobi rząd? Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chce się spotkać z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.
"Gowin się nie zna, ale ministrem może być" Nie ma przeszkód formalnych, by Jarosław Gowin, który nie ma wykształcenia prawniczego, został ministrem sprawiedliwości, ale nieznajomość tego środowiska będzie sporym utrudnieniem - ocenił prokurator generalny Andrzej Seremet.
Gowin chwali szefa, ale jego ludzi już nie Opinia ministra w sprawie rocznego sprawozdania z działalności prokuratury generalnej będzie gotowa w drugiej połowie maja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)