Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
skazany
17.03.2012 10:57

Kara śmierci za zamach w Mińsku wykonana

Proces w sprawie wybuchów w mińskim metrze był farsą, a oskarżeni zostali niesłusznie skazani - twierdzą komentatorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Skazany na śmierć za współudział w zamachu na mińskie metro w 2011 r. Uładzisłau Kawaliou został rozstrzelany. Informację tej treści przesłano rodzinie Kawalioua w Witebsku - poinformowało Radio Swaboda.

Aktualizacja 13:36

Na zdjęciu Białorusini składają kwiaty podczas akcji opozycji solidaryzującej się ze skazanymi na śmierć za zamach w mińskim metrze.

Zawiadomienie z Sądu Najwyższego zostało wysłane wczoraj na adres domowy Kawalioua w Witebsku. - _ Mama właśnie wyjęła je ze skrzynki. Z Sądu Najwyższego, z 16 marca, że wyrok został wykonany _ - powiedziała siostra Kawalioua, Taciana. Jak dodała, zawiadomienie wysłano zwykłym listem.

W środę białoruska telewizja państwowa podała, że prezydent Alaksandr Łukaszenka podjął decyzję, iż nie ułaskawi Kawalioua i Dźmitryja Kanawałaua, skazanych 30 listopada 2011 r. na śmierć za przeprowadzenie zamachu w Mińskim metrze 11 kwietnia 2011 r. Zginęło wówczas 15 osób, a a 387 zostało rannych.

25-letniego Kanawałaua uznano za winnego przygotowania i podłożenia ładunku wybuchowego, a jego rówieśnika Kawalioua za winnego współudziału i niepoinformowania o przestępstwie. Kanawałaua uznano też za winnego podłożenia ładunków wybuchowych na koncercie plenerowym w Mińsku w 2008 roku oraz w Witebsku w 2005 roku. W obu przypadkach rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Matka Kawalioua apelowała wczoraj do Łukaszenki o odroczenie egzekucji o rok. - _ Proszę na mocy artykułu 61. Konstytucji polecić organowi, który zgodnie z prawem powinien wykonywać wyroki, by odroczył na rok wykonanie kary śmierci na moim synu. Mam nadzieję, że w tym czasie zostanie rozpatrzony wniosek skierowany do Komitetu Praw Człowieka ONZ _ - napisała Lubou Kawalioua, którą zacytowała niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/240/m86768.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kara;smierci;na;bialorusi;ashton;jest;zaniepokojona,190,0,1047998.html) *Białoruś wybiera: Kara śmierci czy sankcje UE * Możliwe, że już za tydzień UE wprowadzi sankcje ekonomiczne przeciw reżimowi. 15 grudnia 2011 r. Komitet Praw Człowieka ONZ zarejestrował skargę matki i siostry Kawalioua, Lubou i Taciany, na naruszenie jego prawa do życia. Zgodnie z obowiązującą procedurą Komitet zwrócił się jednocześnie z prośbą do państwa białoruskiego o niewykonywanie wyroku do czasu rozpatrzenia skargi.

O ułaskawienie skazanych apelowali obrońcy praw człowieka oraz społeczność międzynarodowa, m.in. szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon, według którego istnieją _ oczywiste oznaki świadczące o tym, że przyznanie się do winy, na podstawie którego skazano Kanawałaua i Kawalioua, wymuszono torturami _.

Grudniowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych niż w nią wierzy (37 proc.).

Wykonanie wyroku śmierci na Uładzisławie Kawalou to kolejny przejaw zbrodniczości systemu Aleksandra Łukaszenki - mówi prezes fundacji Wolność i Demokracja Tomasz Pisula. Zwraca uwagę, że proces w sprawie wybuchów w mińskim metrze był farsą, a Uładzisław Kawalou i Dźmitr Kanawałau zostali niesłusznie skazani.

Tomasz Pisula powiedział, że ponieważ na skazanych ciążyły wyroki za terroryzm, społeczność międzynarodowa rzadko upominała się o nich jako o więźniów politycznych. Dodał, że fundacja Wolność i Demokracja wielokrotnie apelowała do polskich polityków o reakcję w sprawie obu skazanych. Europejscy politycy nie reagują z wystarczającą siłą na zbrodnie Aleksandra Łukaszenki - uważa prezes fundacji Wolność i Demokracja.

Aleksy Dzikawicki - szef Informacji Telewizji Biełsat zwrócił uwagę na to, że wyrok śmierci na Uładzisławie Kawalou został wykonany zaraz po tym, jak prezydent Aleksander Łukaszenka odmówił ułaskawienia obu sprawców wybuchu w metrze.

O nie wykonywanie wyroku śmierci apelowali do białoruskich władz przedstawiciele Unii Europejskiej. Matka Kawalou zwróciła się do prezydenta o odroczenie egzekucji o rok. Miała nadzieję, że w tym czasie zostanie rozpatrzony wniosek do Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Skarga matki i siostry Kawalou na naruszenie jego prawa do życia została zarejestrowana w ONZ w grudniu ubiegłego roku. Komitet Praw Człowieka ONZ zwrócił się z prośbą do państwa białoruskiego o niewykonywanie wyroku do czasu rozpatrzenia skargi.

Dzikawicki zaznaczył, że Białoruś jest jedynym krajem europejskim, w którym wykonuje się karę śmierci. Podkreślił, że eksperci mają wątpliwości co do winy osób skazanych w związku z wybuchem w metrze. Chodzi o to, że w czasie procesu sąd wielokrotnie ignorował apele adwokatów o powołanie świadków, o przeprowadzenie potrzebnych ekspertyz. Według niego, nikt na Białorusi nie ma pewności, że proces był przeprowadzony rzetelnie a wina skazanych została udowodniona w stu procentach.

O procesie w sprawie zamachu w mińskim metrze czytaj w Money.pl
Mimo apeli Łukaszenka pozwoli ich zabić Grudniowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych, niż w nią wierzy (37 proc.).
Mimo apeli Łukaszenka pozwoli ich zabić Grudniowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych, niż w nią wierzy (37 proc.).
Bronią oskarżonych o zamach w metrze Białorusini nie chcą kary śmierci dla mężczyzn skazanych za wybuch w Mińsku.
Tagi: skazany, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz