Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kara śmierci
11.02.2014 22:47

Kara śmierci w USA. Stan Waszyngton zawiesza jej wykonywanie

W roboczej wersji oświadczenia gubernatora zauważa on, że najwyższy wymiar kary jest orzekany i wykonywany niekonsekwentnie i w sposób dyskryminujący.

Podziel się
Dodaj komentarz
(D3 San Francisco/CC/Flickr)

Gubernator stanu Waszyngton, Demokrata Jay Inslee powiedział, że podjął decyzję po miesiącach rozważań i ma nadzieję, że dzięki niej stan Waszyngton dołączy do zataczającej coraz szersze kręgi krajowej debaty o karze śmierci. Stany Zjednoczone od lat pozostają w ścisłej czołówce państw orzekających i wykonujących najwyższy wymiar kary.

W roboczej wersji oświadczenia gubernatora, do którego dotarła agencja Associated Press, zauważa on, że najwyższy wymiar kary jest orzekany i wykonywany niekonsekwentnie i w sposób dyskryminujący.

Obecnie kara śmierci nie obowiązuje w 17 stanach USA. Jak podaje Amnesty International, jako ostatni zniósł ją stan Connecticut w 2012 roku. Mimo to USA pozostają w ścisłej światowej czołówce państw orzekających i wykonujących karę śmierci, zajmując piąte miejsce po Chinach, Iranie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

W 2012 roku w USA wykonano 43 egzekucje, z czego 15 w stanie Teksas. Ogółem od 1976 roku, gdy Sąd Najwyższy potwierdził zgodność kary śmierci z amerykańską konstytucją, do końca 2012 roku w USA wykonano 1320 egzekucji, z czego 492 właśnie w Teksasie. 10 kwietnia obchodzony jest jako Europejski i Światowy Dzień Walki z Karą Śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura żąda kary śmierci dla Carnajewa 20-letni Dżochar Carnajew jest oskarżony o dokonanie 15 kwietnia wraz ze swym starszym bratem Tamerlanem zamachu bombowego na mecie maratonu bostońskiego.
Jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce? Raport Computerworld Forecast 2014 pokazuje, że 32% firm w Stanach Zjednoczonych planuje zwiększenie zatrudnienia w obszarze IT. Mimo, że opracowanie Computerworld dotyczy rynku amerykańskiego, warto przyjrzeć się, jakie umiejętności są najbardziej oczekiwane przez pracodawców i spróbować wyciągnąć wnioski dla polskiego rynku pracy.
10 lat więzienia dla byłego żołnierza spec sił Jorge Sosa brał udział w masakrze mieszkańców wioski Dos Erres w 1982 roku.
Tagi: kara śmierci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz