Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kara śmierci w Chinach. Wyroki za próbę porwania samolotu

0
Podziel się

Trzech mężczyzn skazano na śmierć, a jednego na dożywocie za próbę porwania samolotu w zamieszkanym przez Ujgurów regionie autonomicznym Sinkiang.

Kara śmierci w Chinach. Wyroki za próbę porwania samolotu
(brytta/iStockphoto)
bDJDnjlx

Trzech mężczyzn skazano na śmierć, a jednego na dożywocie za próbę porwania samolotu w zamieszkanym przez Ujgurów regionie autonomicznym Sinkiang (Xinjiang) na północnym zachodzie Chin - podała agencja Xinhua.

W czerwcu władze chińskie informowały o zatrzymaniu sześciu Ujgurów, podejrzanych o próbę porwania samolotu w Sinkiangu i że dwaj z nich zmarli potem w wyniku obrażeń, odniesionych w walce z załogą i pasażerami samolotu.

Jednak mająca siedzibę w Niemczech organizacja zrzeszająca Ujgurów na uchodźstwie, Światowy Kongres Ujgurów, twierdzi, że nie była to wcale próba porwania, a jedynie awantura o miejsce w samolocie.

bDJDnjlz

Zarzuty wobec skazanych we wtorek przez sąd w mieście Hotan w Sinkiangu obejmowały m.in. utworzenie organizacji terrorystycznej i korzystanie z materiałów wybuchowych. Xinhua twierdzi, że skazani przyznali się i nie kwestionowali zarzutów.

Agencja pisze, że mężczyźni przygotowywali swą akcję całymi miesiącami - chcieli porwać samolot za granicę lub - w razie niepowodzenia - zniszczyć go, detonując ładunki wybuchowe. Według agencji Xinhua wkrótce po starcie wstali z miejsc _ wykrzykując ekstremistyczne slogany religijne _ i zaatakowali kabinę pilotów fragmentami metalowej kuli inwalidzkiej, zaostrzonymi na końcach. Załoga i pasażerowie obezwładnili ich, gdy mężczyźni usiłowali zdetonować ładunki wybuchowe.

W Sinkiangu stosunki między wyznającymi islam Ujgurami a Chińczykami są od lat bardzo napięte. W 2009 roku doszło tam do starć na tle etnicznym, w których zginęło ok. 200 osób. Wielu Ujgurów czuje się dyskryminowanych i uciskanych przez Chińczyków. Skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

bDJDnjlF
Czytaj więcej w Money.pl
Chcieli zdetonowac bombę w samolocie Zmarło dwóch mężczyzn, którzy 29 czerwca usiłowali porwać samolot forsując drzwi kokpitu i próbując zdetonować ładunki wybuchowe.
Skazali naukowca za szpiegostwo. Teraz... Sąd w Krasnojarsku orzekł dziś o przedterminowym zwolnieniu skazanego za szpiegostwo na rzecz Chin fizyka Wiktora Daniłowa.
Samolot eskortowany przez F-16. To byli... Samolot był w drodze z hiszpańskiej Malagi. Został przechwycony w powietrzu przez holenderskie myśliwce F16.
Posiedzi za "podżeganie do obalenia władzy" Chen Xi trafi do więzienia na dziesięć lat. To najwyższy wyrok od czasu skazania dwa lata temu noblisty Liu Xiaobo.
bDJDnjma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)