Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara śmierci. Sąd Bangladeszu skazuje 14 osób

0
Podziel się:

Wyrok wydano za przemyt broni na rzecz grupy rebelianckiej w sąsiednich Indiach.

Kara śmierci. Sąd Bangladeszu skazuje 14 osób
(Mikdam/Dreamstime)

Sprawa sięga kwietnia 2004 roku, gdy policja w jednym z portów przejęła m.in. 5 tys. pistoletów, 27 tys. granatów i 840 granatników przeciwpancernych podczas załadunku na 10 ciężarówek.

_ Podczas procesu zebraliśmy dowody na to, że broń miała trafić do indyjskich separatystów ze Zjednoczonego Frontu Wyzwolenia Asamu (ULFA), ale była transportowana przez nasz kraj _ - powiedział prokurator Kamal Uddin Ahmed.

Wśród skazanych przez sąd w Ćittagong jest szef opozycyjnego ugrupowania islamistycznego Dżamaat-i-Islami, 70-letni Matiur Rahman Nizami. Nizami w 2004 roku był ministrem ds. przedsiębiorstw. Według sądu ułatwiał wyładunek broni w bangladeskim porcie.

Zaocznie na powieszenie został skazany przywódca ULFA Paresh Baruah. Na taką samą karę sąd skazał też byłego ministra spraw wewnętrznych oraz byłych szefów dwóch agencji wywiadowczych w Bangladeszu.

ULFA walczyła o niezależność Asamu - stanu na północnym wschodzie Indii, który jest bogaty w złoża ropy i gazu ziemnego oraz słynie z produkcji herbaty. Ugrupowanie zarzucało władzom centralnym eksploatowanie zasobów stanu przy jednoczesnym lekceważeniu potrzeb jego mieszkańców. W 2011 roku separatyści podpisali rozejm z indyjskim rządem.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracono człowieka. Za to, co zrobił 30 lat temu W Bangladeszu stracono jednego z przywódców islamistycznej partii opozycyjnej, skazanego we wrześniu na karę śmierci za zbrodnie z czasów wojny o niepodległość w 1971 roku.
Dożywocie za zabójstwo 10-letniego chłopca _ - To najsurowszy wymiar kary, ale czyn miał charakter drastyczny - powiedziała sędzia, uzasadniając wyrok. Zwróciła też uwagę na brutalny sposób działania sprawcy. _
Szefowa opozycji nazwała wybory groteską Begum Chaleda Zia domaga się od premier Hasiny Wazed rozpisania nowych wyborów parlamentarnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)