Notowania

uke
16.07.2014 17:46

Kara dla Polskiej Telefonii Stacjonarnej za łamanie praw abonentów

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na PTS S.A. karę w wysokości 497,1 tys. złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZEFA)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na PTS S.A. karę w wysokości 497,1 tys. zł za niezgodne z prawem działania wobec abonentów oraz za udzielenie prezesowi UKE nieprawdziwych informacji - poinformował w komunikacie Urząd.

Prezes UKE ustalił, że spółka PTS naruszyła przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne poprzez m.in. nieuzasadnione naliczania opłat wyrównawczych, pomimo braku faktycznego rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych i naruszenie wymogu dotyczącego stosowania jasnej, zrozumiałej i łatwo dostępnej formy postanowień umowy (mała czcionka tekstu umowy, brak wyraźnego oznaczenia nazwy przedsiębiorcy).

UKE uznało także, że w zawieranych umowach nie były umieszczone m.in. informacje które obligatoryjnie powinny się tam znaleźć, a dotyczące warunków rozwiązania umowy.

_ - Moja decyzja to jasny sygnał dla rynku i operatorów, że tego typu działania operatorów będą karane, ale także dla konsumentów, których pragnę uczulić na to, iż prawo zarówno telekomunikacyjne jak i konsumenckie chroni ich interesy i powinni z niego w pełni korzystać _ - powiedziała cytowana w komunikacie Prezes UKE Magdalena Gaj.

UKE poinformował, że w latach 2013-2014 otrzymał około 1500 skarg abonentów na PTS S.A., dotyczących m.in. nieuczciwych praktyk zawierania przez spółkę umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. 21 stycznia 2014 r. prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia na firmę kary pieniężnej.

_ - Wysokość kary pieniężnej za stwierdzone powyższe naruszenia prawa, po dokonaniu wszechstronnej analizy zebranego materiału dowodowego, prezes UKE ustalił na kwotę 497 120,34 zł, czyli maksymalną dopuszczalną wysokość _ - czytamy w komunikacie Urzędu.

Jak wyjaśniono, _ ustalając wysokość kary prezes UKE wziął w szczególności pod uwagę stwierdzony w postępowaniu negatywny stosunek spółki do wykonywania obowiązków ustawowych, co miało bezpośredni, niekorzystny wpływ na sytuację abonentów PTS. Spółka pomimo wyraźnego stanowiska prezesa UKE, prezentowanego w trakcie postępowań mediacyjnych i interwencyjnych, kontynuowała niezgodne z prawem działania _ - podkreślono w komunikacie. Do czasu nadania depeszy nie uzyskała stanowiska PTS S.A.

Czytaj więcej w Money.pl
PGP zapowiada cyfrową rewolucję w przesyłkach sądowych Polska Grupa Pocztowa właśnie uruchamia EPO w Krakowie. System jest najbardziej nowoczesną dostępną techniką potwierdzania otrzymania przesyłki na świecie
Jak zarobić na systemach współpracy? Koncepcja ujednoliconej...
Spada liczba reklamacji na Poczcie Polskiej Wiele placówek Poczty nie ma jeszcze wjazdu dla wózków inwalidzkich - wynika z kontroli UKE.
Aukcja za blisko dwa miliardy. Rząd zarobi? Rząd będzie musiał sprzedać częstotliwości, bo wpływy zapisano w budżecie. Chodzi o pasma, które stały się dostępne dzięki wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej.
Tagi: uke, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz