Notowania

costa concordia
08.07.2013 20:05

Kapitan statku Costa Concordia wkrótce stanie przed sądem

Spowodował śmierć 32 osób. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Przed sądem w Grosseto w Toskanii rozpocznie się proces kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino. Jest on oskarżony o doprowadzenie do katastrofy wycieczkowca i nieumyślne spowodowanie śmierci 32 osób. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Schettino oskarżony jest też o ucieczkę z pokładu podczas ewakuacji oraz o próbę zatajenia wypadku przed władzami morskimi. Dowodzi tego rozpowszechnione na całym świecie nagranie jego rozmowy telefonicznej z dowódcą kapitanatu portu w Livorno Gregorio de Falco. Szef kapitanatu dostał wtedy furii, gdy dowiedział się, że Schettino opuścił pokład i bezskutecznie żądał, by kapitan wrócił na statek i kierował ewakuacją.

Do katastrofy statku wycieczkowego z ponad 4 tys. pasażerów i członków załogi doszło na Morzu Tyrreńskim 13 stycznia 2012 roku, gdy jednostka podpłynęła za blisko brzegów wyspy Giglio i uderzyła o podmorskie skały. W rezultacie Concordia zaczęła gwałtownie nabierać wody i przechylać się. Ostatecznie przewróciła się na bok koło wyspy, gdzie leży do dziś.

Kapitan Schettino, który według aktu oskarżenia, kazał zbliżyć się do wyspy, by pokazać jej uroki swojej młodej przyjaciółce, początkowo usiłował zataić wypadek przed władzami portowymi. Ewakuację rozpoczęto z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem, a przebiegała ona chaotycznie. Potwierdzają to liczne nagrania z pokładu dokonane przez pasażerów, a także analizowany przez biegłych zapis _ czarnej skrzynki _ z mostku kapitańskiego.

Przedstawiciele załogi nie wiedzieli, co naprawdę stało się ze statkiem i nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji. Przekazywali pasażerom niejasne informacje i zapewniali, że doszło tylko do drobnej awarii, która zostanie usunięta. Co więcej, jak argumentuje prokuratura, wiele osób z międzynarodowej załogi nie znało dobrze ani języka włoskiego, ani powszechnie używanych obcych języków, co zwiększyło chaos.

Gdy trwała jeszcze ewakuacja, kapitan w szalupie ratunkowej dopłynął do brzegu. On sam odpiera ten zarzut mówiąc, że przez przypadek wpadł do łodzi. Schettino nie czuje się odpowiedzialny za doprowadzenie do katastrofy i nie zgadza się z oskarżeniami pod swoim adresem.

W wywiadzie telewizyjnym kapitan bronił się mówiąc, że to on uratował większość pasażerów dzięki manewrowi, który wykonał. Twierdzi, że gdyby nie jego decyzja o skierowaniu statku w stronę wyspy po uderzeniu o skały, zginęłoby znacznie więcej osób.

Prokuratura argumentuje, że nie ma wątpliwości co do jego winy. Kierujący śledztwem prokurator Francesco Verusio powiedział przed procesem reagując na słowa Schettino: _ To ręka dobrego Boga, a nie kapitan, uchroniła wycieczkowiec przed natychmiastowym zatonięciem _. _ Gdyby tamtego wieczoru nie było wiatru, to statek by się przewrócił i zatonął w ciągu minuty. Wycieczkowiec nie miał napędu, a stery były zablokowane. Uratowała go tylko siła rozpędu _ - argumentował prokurator.

Eksperci, którzy analizowali _ czarną skrzynkę _ i kolejne rozkazy wydawane przez kapitana, uznali je za rozpaczliwe i chaotyczne.

Proces będzie toczyć się, podobnie jak wstępne posiedzenia, w wynajętym gmachu teatru w Grosseto. Sala tamtejszego sądu jest bowiem zbyt mała, by pomieścić ponad 100 adwokatów, reprezentujących rodziny ofiar oraz pasażerów z kilkudziesięciu krajów. Rozprawy relacjonować będą przybyli do Grosseto reporterzy niemal z całego świata.

Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie usunięty wrak Concordii, leżący u brzegów wyspy Giglio, która do katastrofy była prawdziwą perłą turystyki w Toskanii. Obecnie wrak statku stanowi ponurą atrakcję turystyczną, na tle której fotografują się przybysze z Włoch i cudzoziemcy. Miejscowe władze apelują o natychmiastowe usunięcie wycieczkowca. Początkowo zapowiadano, że nastąpi to do września bieżącego roku. Obecnie wszystko wskazuje na to, że termin ten nie zostanie dotrzymany.

Podniesienie wraku i odtransportowanie do jednego z włoskich portów będzie największą taką operacją w historii światowej żeglugi.

Czytaj więcej o tej katastrofie w Money.pl
Schettino przegrał z prokuratorem. Kara... Jego obrona proponowała 3 lata i 4 miesiące więzienia.
Rok po tragedii kpt Schettino zabrał głos Wrak statku nadal leży na dnie Morza Tyrreńskiego. Dziś na dnie spoczęła skała, która spowodowała katastrofę.
Rok temu doszło do tragedii. Do dziś zaginieni Zginęły 32 osoby. Dwie osoby do tej pory uznaje się za zaginione.
Tagi: costa concordia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz