Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanonizacja Jana Pawła II. Solidarna Polska chce, by był to dzień wolny od pracy

0
Podziel się

Kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków wielkie wydarzenie, dlatego politycy Solidarnej Polski chcieliby, by ludzie mogli spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne.

Kanonizacja Jana Pawła II. Solidarna Polska chce, by był to dzień wolny od pracy
(PAP/Tomasz Gzell)
bEpVfhTp

Solidarna Polska chce, aby 27 kwietnia br., czyli dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, był ustawowo wolny od pracy. SP przygotowała projekt noweli ustawy o dniach wolnych od pracy, apeluje o uchwalenie jej na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Lider SP Zbigniew Ziobro przekonywał na konferencji prasowej, że kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków _ wielkie i doniosłe wydarzenie _, dlatego chcieliby oni spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne.

- _ Stąd nasza inicjatywa, by polskie państwo okazało zrozumienie i dało wyraz szacunku dla osoby Jana Pawła II, jego wielkich zasług dla duchowości Polaków oraz wolności naszego kraju, a także dla tych Polaków, którzy głęboko przeżywają kanonizację _ - mówił Ziobro. Podkreślił, że choć uroczystość ta odbędzie się w niedzielę, to część osób - m.in. pracownicy supermarketów - jest zobowiązanych do pracy tego dnia.

bEpVfhTr

Ziobrę wsparł inny europoseł SP Jacek Kurski. Przekonywał, że kanonizacja polskiego papieża to jedno _ z największych przeżyć emocjonalnych dla większości polskich katolików _. - _ I chodzi nam o to, by ludzie nie musieli tego dnia na przykład siedzieć na kasie w Tesco _ - zaznaczył. Posłanka SP Beata Kempa zaapelowała do posłów o przyjęcie projektu SP jeszcze na tym posiedzeniu izby.

Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił w październiku 2014 r. papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II. W obu przypadkach procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

W uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.

Jak informują portale turystyczne, na miesiąc przed kanonizacją papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zarezerwowane zostały już prawie wszystkie miejsca w hotelach w Rzymie na ostatni weekend kwietnia.

bEpVfhTx
Czytaj więcej w Money.pl
Komplet rezerwacji w rzymskich hotelach Władze Rzymu przygotowują miasto na przyjęcie pielgrzymów z całego świata podkreślając, że w okresie od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji przybyć może nawet 8 mln osób.
Uroczystości w rocznicę śmierci papieża Czuwanie modlitewne, na pl. Piłsudskiego, gdzie podczas pielgrzymek papież spotykał się z warszawiakami ma być symboliczną inauguracją obchodów kanonizacyjnych.
Papież o chrześcijanach: są smutni i leniwi Według Franciszka wielu chrześcijan pozbawionych jest entuzjazmu. _ A to szkodzi Kościołowi _.
bEpVfhTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)