Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanonizacja Jana Pawła II. Solidarna Polska chce, by był to dzień wolny od pracy

Kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków wielkie wydarzenie, dlatego politycy Solidarnej Polski chcieliby, by ludzie mogli spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Solidarna Polska chce, aby 27 kwietnia br., czyli dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, był ustawowo wolny od pracy. SP przygotowała projekt noweli ustawy o dniach wolnych od pracy, apeluje o uchwalenie jej na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Lider SP Zbigniew Ziobro przekonywał na konferencji prasowej, że kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków _ wielkie i doniosłe wydarzenie _, dlatego chcieliby oni spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne.

- _ Stąd nasza inicjatywa, by polskie państwo okazało zrozumienie i dało wyraz szacunku dla osoby Jana Pawła II, jego wielkich zasług dla duchowości Polaków oraz wolności naszego kraju, a także dla tych Polaków, którzy głęboko przeżywają kanonizację _ - mówił Ziobro. Podkreślił, że choć uroczystość ta odbędzie się w niedzielę, to część osób - m.in. pracownicy supermarketów - jest zobowiązanych do pracy tego dnia.

Ziobrę wsparł inny europoseł SP Jacek Kurski. Przekonywał, że kanonizacja polskiego papieża to jedno _ z największych przeżyć emocjonalnych dla większości polskich katolików _. - _ I chodzi nam o to, by ludzie nie musieli tego dnia na przykład siedzieć na kasie w Tesco _ - zaznaczył. Posłanka SP Beata Kempa zaapelowała do posłów o przyjęcie projektu SP jeszcze na tym posiedzeniu izby.

Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił w październiku 2014 r. papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II. W obu przypadkach procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

W uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.

Jak informują portale turystyczne, na miesiąc przed kanonizacją papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zarezerwowane zostały już prawie wszystkie miejsca w hotelach w Rzymie na ostatni weekend kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Komplet rezerwacji w rzymskich hotelach Władze Rzymu przygotowują miasto na przyjęcie pielgrzymów z całego świata podkreślając, że w okresie od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji przybyć może nawet 8 mln osób.
Uroczystości w rocznicę śmierci papieża Czuwanie modlitewne, na pl. Piłsudskiego, gdzie podczas pielgrzymek papież spotykał się z warszawiakami ma być symboliczną inauguracją obchodów kanonizacyjnych.
Papież o chrześcijanach: są smutni i leniwi Według Franciszka wielu chrześcijan pozbawionych jest entuzjazmu. _ A to szkodzi Kościołowi _.
Tagi: kanonizacja jana pawła ii, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz