Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanonizacja Jana Pawła II. Premier poleci rządowym samolotem

Donald Tusk miał zostać w kraju i wysłać do Rzymu szefa swojej kancelarii, jednak zmienił zdanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Premier Donald Tusk weźmie udział w niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych papieża Jana Pawła II w Watykanie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Według wcześniejszych informacji rząd na uroczystościach kanonizacyjnych miał reprezentować szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

Pytana dlaczego Donald Tusk zmienił zdanie, Kidawa-Błońska powiedziała, że _ początkowo premier rzeczywiście miał spędzić ten dzień w Polsce, ale jest taka możliwość, żeby był w Rzymie, chce tego także jego żona _. _ - Ten dzień jest wyjątkowy, taka sytuacja może się w historii nie zdarzyć, dlatego premier postanowił być wtedy w Rzymie, żeby ten dzień uczcić wyjątkowo _ - podkreśliła rzeczniczka rządu.

Poinformowała jednocześnie, że premier nie będzie leciał do Rzymu samolotem ani z prezydentem Bronisławem Komorowskim, ani z marszałkami Sejmu i Senatu Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. _ - Procedury są przestrzegane _ - zapewniła. Jak dodała, Tusk uda się do Rzymu samolotem rządowym.

Oficjalnej polskiej delegacji do Watykanu będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. Zaproszenie na pokład prezydenckiego samolotu otrzymali też byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. - _ Bardzo się cieszę, że to zaproszenie przyjęli _ - mówił na początku kwietnia Komorowski. Z prezydentem do Rzymu uda się także marszałek Senatu.

Na uroczystości kanonizacyjne oddzielnym lotem rejsowym udaje się też delegacja parlamentarna na czele z marszałek Kopacz. W delegacji znajdą się zarówno posłowie, jak i senatorowie. Klubom parlamentarnym została przydzielona liczba miejsc zgodnie z przysługującym parytetem. Oprócz uroczystości kanonizacyjnych, parlamentarzyści wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydanym z tej okazji przez prezydenta Komorowskiego.

Do Rzymu oddzielnie jedzie też liczna grupa posłów PiS. Kilkudziesięciu posłów i senatorów tej partii wraz z rodzinami dotrze na kanonizację wynajętym pociągiem. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uda się na uroczystość rejsowym samolotem. Własny wyjazd autokarowy organizuje również klub Solidarnej Polski. Do Watykanu nie wybierają się politycy SLD i Twojego Ruchu.

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka - i być może również z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI - rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10. Jeszcze tego samego dnia po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym przy ich grobach.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk świadkiem cudu dzięki papieżowi - _ Nie mam żadnych wątpliwości co do cudu, jaki się zdarzył dzięki Janowi Pawłowi II. Sam widziałem tu, w Polsce _ - powiedział premier.
Rzym ogranicza ruch, wprowadza kontrole Policjanci i karabinierzy udający pielgrzymów podchodzą do oszustów, których łatwo rozpoznać po tym, że mają teczki wypełnione fikcyjnymi kompletami biletów i ofert turystycznych.
Rzym wyda na papieży nawet 8 mln euro Przyjęcie ogromnej fali pielgrzymów może sporo kosztować _ Wieczne Miasto _, które już zwróciło się z prośbą o pomoc do premiera Włoch.
Tagi: kanonizacja jana pawła ii, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz