Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kandydat na szefa Związku Wypędzonych poprawi relacje z Polską?

Bernd Fabritius urodził się w 1965 roku w Rumunii. W 1984 roku przyjechał jako przesiedleniec do RFN. Jest zdeklarowanym homoseksualistą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eigenes Werk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Kandydat na następcę Eriki Steinbach na stanowisku szefa Związku Wypędzonych (BdV) Bernd Fabritius zapowiedział, że po objęciu urzędu będzie zabiegał o odprężenie w relacjach między ziomkostwami a Polską.

_ W nowoczesnej Europie nie potrzebujemy wrogów _ - powiedział Fabritius w rozmowie z _ Die Welt _. Deputowany bawarskiej CSU przyznał, że ze względu na to, iż Steinbach uważana była w Polsce za persona non grata, nie będzie to łatwe zadanie. Wyjaśnił, że będzie chciał doprowadzić do spotkania Niemców pochodzących z terenów należących obecnie do Polski z przedstawicielami polskiego rządu; celem takiego spotkania miałaby być _ otwarta dyskusja _ pozwalająca na _ szczere załatwienie _ spraw. Jak zaznaczył, _ nadszedł czas _ na taką inicjatywę.

_ Musimy wysłać Polsce jasny sygnał: w XXI wieku nie chodzi przede wszystkim o materialne wyrównanie, lecz o moralną rehabilitację wypędzonych _ - powiedział Fabritius. Jak dodał, wielu z nich musi jeszcze ciągle _ żyć z oskarżeniem, że sami ponoszą winę za swój los. To jest nie do zniesienia _. 49-letni polityk ma zostać wybrany na szefa BdV na zjeździe ziomkostw 7 listopada w Berlinie.

Od 1998 roku Związkiem Wypędzonych kierowała Erika Steinbach. W lecie zapowiedziała, że nie będzie ponownie kandydowała na to stanowisko. Jej działalność, szczególnie forsowanie projektu Centrum przeciwko wypędzeniom oraz liczne prowokacyjne wypowiedzi, doprowadziły w poprzedniej dekadzie do poważnego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich.

Fabritius urodził się w 1965 roku w Rumunii. W 1984 roku przyjechał jako przesiedleniec do RFN. Zapowiedział, że będzie zabiegał o poprawę warunków życia mniejszości niemieckiej w Europie Wschodniej, szczególnie o większe możliwości nauki języka niemieckiego.

Bawarski chadek jest gejem; żyje w zarejestrowanym związku ze swoim partnerem. Jak powiedział _ Die Welt _, nie spodziewa się w związku z tym żadnych problemów podczas głosowania. W BdV mamy zarówno konserwatywnych, jak i liberalnych członków - wyjaśnił. Steinbach należała - zarówno w sprawach politycznych jak i obyczajowych - do konserwatywnego skrzydła CDU.

Czytaj więcej w Money.pl
Steinbach atakowała Polskę. On chce inaczej Polityk bawarskiej CSU Bernd Fabritius, desygnowany na nowego szefa Związku Wypędzonych (BdV) zapewnił, że związek nie będzie wysuwał roszczeń wobec sąsiadów.
Niemiecki Związek Wypędzonych bez szefa Erika Steinbach nie będzie już kierować instytucją, której działalność wywoływała w ostatnich latach protesty w Polsce i Czechach.
Merkel chce ukończenia Centrum Wypędzonych - _ To sporne Centrum jest ważnym miejscem, mającym na celu wzmacnianie poczucia historycznej odpowiedzialności na przyszłość _ - tłumaczy kanclerz Niemiec.
Tagi: niemiecki związek wypędzonych, erika steinbach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz