Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanclerz Niemiec zapewnia Łotwę, Litwę i Estonię o solidarności NATO

0
Podziel się

Agencja dpa odnotowuje zarazem, że Merkel ponownie wypowiedziała się przeciwko bazom wojskowym NATO w Europie Wschodniej.

Kanclerz Niemiec zapewnia Łotwę, Litwę i Estonię o solidarności NATO
(Tim Reckmann/Flickr)
bDJjEmbp

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła dzisiaj Łotwę, Litwę i Estonię o solidarności Niemiec w obliczu wzrostu napięć w stosunkach z Rosją z powodu konfliktu ukraińskiego. Podkreśliła też, że zobowiązania NATO istnieją _ nie tylko na papierze _. Ponownie powiedziała, że nowe bazy wojskowe NATO w Europie Wschodniej nie są potrzebne.

Aktualizacja 18:10

Merkel wypowiedziała się na ten temat w Rydze po rozmowie z premier Łotwy Laimdotą Straujumą. Nawiązując do zaplanowanego na wrzesień szczytu NATO, kanclerz zaakcentowała, że sojusz będzie _ znacznie bardziej obecny _ na wschodzie swego obszaru. Będzie to polegało m.in. na ćwiczeniach wojskowych.

bDJjEmbr

_ - Absolutnie rozumiem zaniepokojenie ludności w Łotwie, ale także w pozostałych państwach bałtyckich oraz w Polsce _ - podkreśliła Merkel i zapewniła, że Niemcy są gotowe wnieść swój wkład w zaspokojenie _ zrozumiałej i uzasadnionej potrzeby ochrony _ ludności krajów Europy Wschodniej.

_ To nasz obowiązek i obowiązek ten spełnimy _ - powiedziała. Agencja dpa odnotowuje, że Merkel ponownie wypowiedziała się przeciwko bazom wojskowym NATO w Europie Wschodniej. Wskazała na akt regulujący stosunki NATO z Rosją i powiedziała, że _ w tej chwili nie chce poza niego wykraczać _. Zapewniła zarazem, że podjęte będzie wszystko, co jest możliwe w ramach tego uregulowania.

Premier Łotwy wyraziła opinię, że działania Rosji wobec Ukrainy _ zasadniczo zmieniły sytuację Europy w dziedzinie bezpieczeństwa _. Podkreśliła, że potrzebna jest _ długoterminowa obecność wojskowa _ NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel odwiedzi Putina? _ Ma kluczową rolę _ Zdaniem byłego doradcy Helmuta Kohla, Horsta Teltschika, kanclerz Niemiec odgrywa kluczową rolę w kontaktach Zachodu z Rosją.
Donald Tusk: mamy pełzającą wojnę Dziś po południu Tusk spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zamierza z nią rozmawiać m.in. o budowie energetycznej niezależności UE.
Kijów ostro: Rosjanie wciąż dostarczają broń Rada Bezpieczeństwa Ukrainy informowała, że granicę przekroczyły trzy systemy rakietowe.
bDJjEmbS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)