Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kanada zawiesza współpracę wojskową z Rosją

0
Podziel się:

Premier Kanady nazwał działania Kremla inwazją i okupacją Krymu.

Kanada zawiesza współpracę wojskową z Rosją
(scazon/CC/Flickr)
bESpZRBx

Premier Kanady Stephen Harper ogłosił, że w związku z _ inwazją i okupacją _ Krymu przez Rosję Ottawa zawiesza wszelką współpracę wojskową z Moskwą.

_ - Inwazja i okupacja sąsiedniego kraju przez większą potęgę pod pretekstem praw rzekomych obywateli żyjących poza granicami to coś, czego nie widzieliśmy od drugiej wojny światowej _ - oświadczył Harper przemawiając w kanadyjskiej Izbie Gmin.

Jak podkreślił, jego kraj zawiesza _ wszelkie planowane działania bilateralne między siłami zbrojnymi kanadyjskimi, a tymi Federacji Rosyjskiej _.

bESpZRBz

We wtorek przed kanadyjskim parlamentem obok flagi Kanady wywieszono flagę Ukrainy. Premier Harper na Twitterze napisał, że _ demonstruje ona solidarność z narodem Ukrainy _.

W poniedziałek szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird, występując w publicznej telewizji CBC w poniedziałkowe popołudnie, porównał obecność rosyjskich wojsk na Krymie do inwazji Hitlera na Czechosłowację w 1938 r. Kanadyjski parlament jednogłośnie potępił rosyjskie działania na terytorium Ukrainy.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

Czytaj więcej w Money.pl
G7 rozważa spotkanie w najbliższych tygodniach To sygnał, że na spotkanie państw uprzemysłowionych nie byłaby zaproszona Rosja.
W. Brytania rozważa środki nacisku na Rosję Dokument, który przeciekł do mediów, sugerujący, że Londyn nie chce sankcji ekonomicznych wobec Rosji, nie odzwierciedla stanowiska rządu - zapewnił brytyjski MSZ.
Rosja nie obawia się działań ze strony UE Władimir Czyżow ocenił, że praktyczne działania wobec Rosji ze strony UE są skromniejsze niż ich oświadczenia polityczne.
bESpZRCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)