Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
homoseksualiści
29.11.2012 15:52

Kampania Przeciw Homofobii zadowolona z wyroku Sądu Najwyższego

Sąd uznał, że osoba tej samej płci, którą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza z osobą mieszkającą w wynajmowanym mieszkaniu, przejmuje po jej śmierci najem mieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Kampania Przeciw Homofobii z radością przyjęła uchwałę Sądu Najwyższego, który uznał, że osoba tej samej płci może przejąć najem mieszkania po zmarłym partnerze - powiedziała Zofia Jabłońska z KPH. Wyraziła nadzieję, że uchwała zakorzeni się w polskim prawie.

_ - Już kilka lat temu Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w sprawie Kozak przeciwko Polsce, o tym, że ochrona rodziny nie uzasadnia odmowy wstąpienia osoby tej samej płci w stosunek najmu po zmarłym partnerze _ - przypomniała Jabłońska. Jednak praktyka sądów była różna - dodała. Wspomniany przez Jabłońską wyrok dotyczył art. 691 k.c. Trybunał stwierdził w nim jednogłośnie, że Polska naruszyła europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, nie dając możliwości _ osobom żyjącym w relacjach homoseksualnych wstąpienia w stosunek najmu lokalu komunalnego po śmierci partnera _.

_ - Mamy nadzieję, że ta uchwała SN zakorzeni wreszcie to prawo w polskim porządku prawnym i sądy nie będą miały już wątpliwości, jak w takich sprawach orzekać - będą orzekać na korzyść partnera _ - powiedziała Jabłońska.

W wydanej wczoraj uchwale Sąd Najwyższy uznał, że osoba tej samej płci, którą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza z osobą mieszkającą w wynajmowanym mieszkaniu, przejmuje po jej śmierci najem mieszkania tak samo jak konkubent czy małżonek.

W praktyce problem dotyczy głównie najemców mieszkań komunalnych, ale także mieszkań należących do prywatnych właścicieli. Uchwała to odpowiedź na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie, ale ma znaczenie precedensowe.

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, stają się - w chwili jego śmierci - najemcami tego mieszkania. Wymienione w przepisie są małżonek, dzieci najemcy oraz innych osób, wobec których na najemcy ciążył tzw. obowiązek alimentacyjny, np. małoletnich wnuków. Kodeks wymienia też, jako uprawnioną _ osobę, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą _. To określenie było powodem pytania prawnego do Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd Najwyższy o prawach gejów. To przełom? Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy osoba tej samej płci, pozostająca z najemcą w nieformalnym związku partnerskim, przejmuje po jego śmierci najem mieszkania.
100 tys. na marszach. Krzyczeli: Mama, tata... Ponad 100 tysięcy Francuzów przeszło w marszach przeciwko rządowym planom legalizacji tzw. "małżeństw homoseksualnych".
Rewolucja. Dzieci homosekualistów będą... Holenderskie dzieci powinny mieć więcej niż dwoje rodziców. Tego chce część posłów holenderskiego parlamentu.
Tagi: homoseksualiści, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz