Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch autonomii śląska
04.04.2011 19:07

Kalisz: Statut RAŚ niezgodny z polskim prawem

Poseł SLD twierdzi, że organizacja musi zmienić kontrowersyjne zapisy Statutu Organicznego Autonomii Śląska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz wezwał Ruch Autonomii Śląska do zmiany projektu _ Statutu Organicznego Autonomii Śląska _ tak, by był on zgodny z polskim prawem. Zdaniem szefa RAŚ Kalisz myli projekt statutu autonomii ze statutem stowarzyszenia.*

_ - W tym statucie są przepisy, które są po prostu niedopuszczaln _e - stwierdził poseł SLD. Przywołał przy tym artykuł 42 projektu statutu, który mówi m.in., że _ Górnośląski Sąd Administracyjny _ ma prawo orzekania _ o zgodności z ustawodawstwem górnośląskim aktów normatywnych RP w zakresie ich obowiązywania na terenie Górnego Śląska, uchwał organów samorządu lokalnego i aktów normatywnych terenowych organów administracji rządowej _.

Kalisz przywołał też paragraf 52 projektu statutu, według którego _ mienie publiczne, w szczególności lasy, stawy, nieużytki i wszelkie inne mienie nieruchome, przewidziane do realizacji celów o charakterze regionalnym, znajdujące się na terenie Regionu Autonomicznego Górny Śląsk i będące własnością Skarbu Państwa stają się mieniem regionu autonomicznego z dniem wejścia w życie Statutu _.

Poseł SLD podkreślił, że Polska jest państwem unitarnym, w związku z tym nie może być mowy o autonomii jakiegokolwiek polskiego regionu. _ - Nie może być więc mowy o autonomii, czyli nie może być mowy, że jest inne prawo państwowe, powszechnie obowiązujące jakikolwiek region. Dlatego też uważamy, że RAŚ powinien dostosować swój statut organiczny do obowiązującego w Polsce ustawodawstwa _ - zaznaczył.

Jego zdaniem, jeżeliby RAŚ tego nie zrobił, wówczas _ odpowiednie organy, które zajmują się kontrolą statutów, w szczególności prokuratura i sąd rejestrowy powinny nakazać zmianę tych przepisów niezgodnych z polskim ustawodawstwem _.

Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik, odpowiadając na apel Kalisza, powiedział, że myli on projekt _ Statutu Organicznego Autonomii Śląska _ ze statutem stowarzyszenia.

- _ Dziwię się, że prawnik, jakim jest pan Kalisz, popełnia takie faux pas. Odnosząc się do projektu - i to zdezaktualizowanego, bo pracujemy już nad inną wersją statutu organicznego - aktu prawnego, który dotyczy zakresu autonomii regionu, myli go ze statutem stowarzyszenia. To zupełnie inne dokumenty, które różnią się na pierwszy rzut oka dla laika, już nie mówiąc o wykwalifikowanym prawniku _ - stwierdził Gorzelik.

- _ Ta wersja, nad którą właśnie pracujemy, to pewien projekt polityczny, który wiąże się z koniecznością wcześniejszej zmiany w konstytucji. Postulat zmiany naszego pomysłu politycznego i dostosowania go do systemu, który właśnie chcemy zmienić, to jakieś totalne pomieszanie z poplątaniem _ - dodał. Zaznaczył też, że rejestrując stowarzyszenie Ruch Autonomii Śląska, sądy czytały jego statut i został on zaakceptowany.

Jak czytamy na stronach internetowych RAŚ, projekt Statutu Organicznego Autonomii Śląska powstał w 90. rocznicę ustanowienia (w 1920 rok) przez polski Sejm autonomii dla ziem śląskich. Projekt - jak napisano - jest _ wstępem do dyskusji, której zwieńczeniem ma być zmiana konstytucji i wprowadzenie autonomii dla Górnego Śląska _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;niemcy;oburzeni;slowami;kaczynskiego,211,0,805843.html) Polscy Niemcy oburzeni słowami Kaczyńskiego Twierdzą, że prezes PiS próbuje zrobić z nich obywateli drugiej kategorii. Z kolei lider RAŚ uważa, ze była to próba przedstawienia Ślązaków jako "podstępnych tchórzy".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t95535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaszubi;tez;czuja;sie;dotknieci;raportem;pis,241,0,805873.html) Kaszubi też czują się dotknięci raportem PiS Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego ma nadzieję, że prezes PiS wycofa się ze słów o tej grupie etnicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t136739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;do;prokuratury;-;za;slowa;prezesa;o;slazakach,101,0,805733.html) PiS do prokuratury - za słowa prezesa o Ślązakach Tomczykiewicz: _ Nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce, my Ślązacy będziemy potraktowani jak V kolumna _.
Tagi: ruch autonomii śląska, ślązacy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz