Notowania

wojna w libii
11.06.2011 17:06

Kaddafi skarży się Amerykanom na NATO

W piśmie do kongresmenów domaga się śledztwa w sprawie interwencji sił międzynarodowych. Tymczasem powstańcy podchodzą pod Trypolis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Libijski przywódca Muammar Kaddafi wystosował list do Kongresu USA, w którym domaga się wdrożenia śledztwa w sprawie interwencji sił międzynarodowych. *

Kaddafi zwraca się do amerykańskich legislatorów o zbadanie, czy interwencja wojskowa w Libii zgodna jest z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wcześniej, córka libijskiego dyktatora Aisza Kaddafi skierowała do belgijskiego sądu pozew przeciwko NATO, oskarżając Sojusz o zbrodnie wojenne podczas bombardowania Trypolisu.

Córka Kaddafiego wykorzystała istniejącą w belgijskim systemie prawnym mozliwość skarżenia każdego, kto zdaniem powoda dopuścił się przestępstwa przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, jeśli można udowodnić związek pozwanego z państwem belgijskim. Jak wiadomo, NATO ma swoja siedzibę w Brukseli.

Powstańcy podchodzą pod Trypolis

Zacięte walki między libijskimi powstańcami a siłami Muammara Kaddafiego toczą się w sobotę w mieście Zawija, na zachód od Trypolisu. Według rzecznika rebeliantów to pierwsze poważne starcia w mieście od zmiażdżenia przez Kaddafiego sił opozycji w marcu.Siły powstańcze kontrolują znaczną część zachodniej Zawii - powiedział przebywający w Londynie przedstawiciel powstańczej Narodowej Rady Libijskiej, z siedzibą w Bengazi. Jeden z mieszkańców Zawii opisał sytuację w mieście jako _ bardzo poważną _.

Zawija, oddalona ok. 50 km od Trypolisu, była najbliżej położonym stolicy libijskim miastem, które przeszło w ręce powstańców.

Żołnierze sił reżimowych częściowo zamknęli prowadzącą wzdłuż wybrzeża drogę, łączącą Trypolis z Zawiją i granicą tunezyjską. Drogę wypełnili żołnierze Kaddafiego, uzbrojeni w broń automatyczną, którzy ustawiali punkty kontrolne. Przydrożne sklepy są pozamykane. Jedynymi pojazdami są białe wozy używane przez siły Kaddafiego. Samochody cywilne kierowane są na objazdy wiejskimi drogami, prowadzące przez gaje oliwne i pastwiska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t141474.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oferuja;kaddafiemu;gwarancje;za;banicje,77,0,849229.html) Oferują Kaddafiemu _ gwarancje _ za banicję Turcja zaproponowała libijskiemu dyktatorowi wybranie miejsca banicji. Czeka na odpowiedź.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t141625.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uchodzcy;szturmuja;wloska;lampeduse,185,0,849337.html) Uchodźcy szturmują włoską Lampedusę Ponad 600 imigrantów przybyło na wyspę na pokładzie łodzi, które wypłynęły z Libii.
Tagi: wojna w libii, kaddafi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz