Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński zapowiada proces o dopłaty dla rolników

0
Podziel się:

Tym razem podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Kaczyński zapowiada proces o dopłaty dla rolników
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli PiS wygra wybory, _ z całą konsekwencją _ będzie dążyło do wyrównania dopłat unijnych dla polskich rolników. Nie wykluczył zgłoszenia sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Kaczyński na konferencji prasowej pt. _ Polscy rolnicy zasługują na więcej _ w Warszawie podpisał pismo w sprawie dopłat dla polskich rolników, skierowane do przewodniczącego Komisji Unii Europejskiej Jose Manuela Barroso.

_ - Polscy rolnicy zasługują na równe dopłaty. Polacy zasługują na więcej. Jestem głęboko przekonany, że wyrównanie dopłat bezpośrednich leży w interesie Unii Europejskiej _ - napisał Kaczyński w liście do Barroso.

Prezes PiS zaznaczył, że jego partia _ od dawna zabiega, aby polski rząd wystąpił w sposób zdecydowany i konsekwentny za wyrównaniem dopłat _. Powiedział, że jeśli PiS dojdzie do władzy, to _ rząd będzie z całą konsekwencją dążył do tego, żeby polscy rolnicy mieli takie same dopłaty jak ich koledzy z zachodnich granic i południowych - bo tam też są wyższe _.

_ - Będziemy o to zabiegali metodami dyplomatycznymi. Ale jeżeli to nie przyniesie rezultatów, to zapowiadam z góry, że wytoczymy proces w ETS-ie (Europejskim Trybunale Sprawiedliwości). Bo mamy do tego pełne podstawy prawne _ - oświadczył lider PiS._ - Do 2013 roku obowiązuje Traktat Akcesyjny i dopłaty są niższe na skutek kształtu tego traktatu _ - powiedział. Jego zdaniem za kształt traktatu w _ niemałej mierze odpowiedzialny jest PSL i ówczesny wicepremier Jarosław Kalinowski _.

_ - Ale po 2013 roku te przepisy przestają już obowiązywać. Obowiązują traktaty europejskie, w tym Traktat o ustanowieniu Unii Europejskiej, z którego artykułu 12 i 33 wynika wprost i jasno, że zróżnicowanie tego rodzaju świadczeń, jak np. dopłaty do rolnictwa, nie może zależeć od przynależności państwowej _ - mówił prezes PiS.

Według Kaczyńskiego, _ mogą być zróżnicowania związane z charakterem poszczególnych regionów, ale tylko takie _. _ - O zróżnicowaniach państwowych nie może być mowy _ - podkreślił. _ - Nie może być tak, żeby polscy rolnicy byli w sytuacji gorszej, niż rolnicy z innych krajów UE _ - dodał prezes PiS.

Były minister rolnictwa, europoseł Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że to PSL, podczas negocjacji z Unią Europejską Traktatu Akcesyjnego, podjęło walkę o polskich rolników. Zaznaczył, że dzięki tym działaniom poziom dopłat bezpośrednich dla rolników został podwojony._ - Czuję się odpowiedzialny za Traktat Akcesyjny. Życzę wszystkim takiej skuteczności, jaką my wtedy mieliśmy. Jako jedyne PSL podjęło wówczas walkę o polskich rolników _ - podkreślił Kalinowski.

Zaznaczył, że w negocjacjach z UE, Polska podwoiła wówczas poziom dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, a w tzw. 2. filarze (pieniądze otrzymywane w przeliczeniu na hektar) ten poziom jest jednym z najwyższych w UE. _ - Polscy rolnicy otrzymują 120 euro za hektar, Niemcy - 50; Francja - 30, Wielka Brytania - 17 _ - podkreślił europoseł.

Uznał, że Jarosław Kaczyński ws. dopłat bezpośrednich dla rolników _ powinien mieć wyrzuty sumienia _, bo - jak mówił - gdy szef PiS był premierem, domagał się _ rozłożonej w czasie likwidacji dopłat bezpośrednich. _

Obecnie dopłaty bezpośrednie różnią się między krajami UE - od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na Łotwie. W Polsce wynoszą one około 200 euro, we Francji 310. Po dodaniu do dopłat bezpośrednich także wsparcia z II filara, czyli na rozwój terenów wiejskich, którego Polska jest największym beneficjentem, unijne środki rolne na hektar w Polsce wynoszą w sumie 320 euro, we Francji 350 euro, w Niemczech 421.

Czytaj więcej o rolnictwie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t151114.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sawicki;kaczynski;przekroczyl;granice;hipokryzji;w;polityce,67,0,874307.html) "Kaczyński przekroczył granice hipokryzji" Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przypomina, że prezes PiS chciał europejskiej armii zamiast dopłat dla rolników
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t137000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;do;tuska;bezpieczenstwo;zywnosciowe;polakow;zagrozone,24,0,874264.html) Zabraknie żywności? List prezesa PiS do Tuska Zdaniem szefa PiS sytuacja rolników staje się tragiczna i zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t113805.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;rzad;prowadzi;rolnikow;w;maliny,41,0,865577.html) PiS: Rząd prowadzi rolników "w maliny" Polskie władze przegrał już sprawę wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w przyszłym budżecie UE - uważa europoseł PiS Janusz Wojciechowski.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)