Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
18.01.2011 12:22

Kaczyński: To Rosjanie spowodowali katastrofę

Prezes Prawa i Sprawiedliwości czeka na uchwałę Sejmu odrzucającą raport MAK. Potem wyniki polskiego badania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości uważa, że winę za katastrofę smoleńską ponoszą Rosjanie. Jarosław Kaczyński powiedział, że wszystkie okoliczności wskazują na to, że to strona rosyjska zdecydowała o próbie lądowania, a decyzje w tej sprawie zapadały poza wieżą kontroli lotów w Smoleńsku.

Prezes Kaczyński ocenia, że bezpośrednią przyczyną wypadku były błędy po rosyjskiej stronie i to one były decydujące.

- _ Wszystko wskazuje na to, że bezpośrednia odpowiedzialność za to ponoszą Rosjanie. Jest też sprawa odpowiedzialności pośredniej, rozdzielenia tych dwóch wizyt. Jest sprawa nieporządku w pułku. Ale żaden z tych elementów nie doprowadziłby do katastrofy, gdyby nie to, co robili Rosjanie _ - przekonuje Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Zdaniem Kaczyńskiego, działania rządu w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy są niewystarczające, mimo widzocznej zmiany w podejściu do sprawy w ostatnich tygodniach. Według prezes PiS, nie możliwe jest przyjęcie rosyjskiego raportu MAK przez polską stronę.

- _ Na czym miałyby polegać zmiany. Na tym, że akceptujemy te wszystkie brednie i dodajemy jakieś swoje uwagi. Że akceptujemy mowę o jakiś naciskach _- dziwi się Kaczyński.

W jego przekonaniu rząd całkowicie się skompromitował w kwestii procedur wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Dla niego raport Mak-u jest _ przedłużeniem rosyjskiej propagandy. _

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:


Jarosław Kaczyński oczekuje od posłów przyjecia uchwały krytycznej wobec raportu MAK. Według niego ma to być sygnał dla świata, że nie zgadzamy się z wersją raportu, który przygotowali Rosjanie. Ma być to również zapowiedź przygotowania polskiego raportu przez komisję Jerzego Millera.

- _ Ja nie wiem, czy my jesteśmy teraz w stanie jako państwo wyjaśnić tej katastrofy. ja oczekuję uchwały Sejmu, która będzie sygnałem dla świata i Rosji, że my się z tą sytuacją nie pogodzimy _ - tłumaczy prezes PiS.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller zaprezentuje dziś nagrania rozmów kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku z 10 kwietnia. Zapisy rozmów będą umieszczone też na stronach MSWiA. Konferencja prasowa ministra Millera i jednocześnie przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz członków komisji rozpocznie się o 14.00.

Pułkownik Edmund Klich mówił dziś w Polskim Radiu, że liczy,iż polscy specjaliści odczytają więcej informacji z nagrań z katastrofy smoleńskiej niż udało się odcyfrować Rosjanom. Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zwrócił uwagę, że wśród rozmów około 20 procent stanowią anonimy i rozmowy niezrozumiałe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t95100.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapis;czarnych;skrzynek;tu-154;ujawniony,66,0,627522.html) Zapis czarnych skrzynek TU-154 ujawniony Rząd udostępnił stenogramy bez żadnych ograniczeń. Zobacz pełny zapis katastrofy w Smoleńsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;raport;mak;nie;wplynie;zle;na;stosunki;polsko-rosyjskie,68,0,753732.html) Rosati: Raport MAK nie wpłynie źle na stosunki polsko-rosyjskie Raport jest tylko dokumentem komisji, a nie stanowiskiem narodu rosyjskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;raport;mak;utwierdzil;mnie;ze;to;byl;zamach,12,0,752140.html) Zwoliński: Raport MAK utwierdził mnie, że to był zamach Rosyjska prawda pokazuje, że dokonano zamachu na zdrowy rozsądek.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, katastrofa, smoleńsk, raport mak, skrzynki, wieża, zapis, kaczyński, wiadomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz