Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: rząd nie chce ścigania sformułowań "polskie obozy zagłady"

0
Podziel się:

Rząd nie popiera propozycji, by do ustawy o IPN wpisać sankcje karne na używanie tych sformułowań - mówi prezes PiS.

Kaczyński: rząd nie chce ścigania sformułowań "polskie obozy zagłady"
(PAP/Leszek Szymański)
bETpaRhN

Rząd nie popiera propozycji PiS, by do ustawy o IPN wpisać sankcje karne na używanie sformułowań _ polskie obozy zagłady _ - mówi Jarosław Kaczyński. Nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć - dodaje prezes PiS.

_ - Ostatnio mieliśmy do czynienia z określeniem w ten sposób Ravensbrueck, czyli obozu, który był w Brandenburgii, na terenie dzisiejszych Niemiec _ - komentował Kaczyński na konferencji prasowej w siedzibie partii. _ Tutaj potrzebne jest przeciwdziałanie. Niestety nie ma takiego przeciwdziałania ze strony władz prokuratorskich _ - ubolewał.

Prezes PiS przypomniał, że odpowiedzią na pojawiające się raz po raz w światowych mediach sformułowania _ polskie obozy zagłady _ lub _ polskie obozy śmierci _ była propozycja jego partii, by wpisać tego rodzaju czyny do ustawy o IPN jako przestępstwa, karane pozbawieniem wolności do lat 5 lub karami grzywny. To pozwoliłoby na ściganie ich w Polsce, ale także np. w Unii Europejskiej, podkreślał.

bETpaRhP

_ - Niestety, opinia rządu do tego projektu, choć dość zawiła, kończy się konkluzją, że rząd tego nie poprze _ - powiedział Kaczyński. _ Nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Kwestia jest oczywista z powodów moralnych, ale także oczywista z punktu widzenia polskich interesów, które są tutaj niezwykle drastycznie naruszane _ - dodał.

_ - Dwie trzecie Polaków opowiada się za tym, by rząd polski wszczynał procesy w tej sprawie _ - mówił obecny również na konferencji Zdzisław Krasnodębski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego. _ Szacunek dla ofiar wymaga właściwej identyfikacji sprawców _ - przekonywał.

Z kolei dawny kandydat PiS na premiera rządu technicznego Piotr Gliński zwracał uwagę, że należałoby się przeciwstawiać także przedstawianiu Polaków jako narodu antysemickiego, bo bardzo osłabia to pozycję Polski w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i politycznym. _ Polsce jest trudniej zabiegać o swoje interesy na polu międzynarodowym w sytuacji, gdy jest obciążona tego typu oskarżeniami _ - mówił Gliński.

Na konferencji obecny był także szef Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciwko Zniesławieniom Maciej Świrski (współpracownik Glińskiego w okresie, gdy był on kandydatem PiS na premiera). Powiedział on, że PiS jest jedyną organizacją polityczną, która odpowiedziała na apele, by zająć się zniesławianiem Polski przez używanie terminu _ polskie obozy koncentracyjne _, albo _ polskie obozy zagłady _.

bETpaRhV
Czytaj więcej w Money.pl
Postulaty PiS. "Rozmowa wolnych z wolnymi" - Polacy chcą, by w centrum działań polityków była praca, rodzina, zdrowie i bezpieczeństwo - podkreślił Jarosław Kaczyński.
Rodzina to nie skarbonka, przekonuje prezes _ - Państwo musi skończyć z polityką, która jest przeciw rodzinie, a polega na traktowaniu rodziny jak skarbonki, z której ciągnie się środki na niezdarne funkcjonowanie państwa - _powiedział prezes PiS.
Problem wieprzowiny? Kaczyński ma receptę PO i PSL nie słuchają rolników i nie dbają o polską wieś. - _ Nie ma żadnej koncepcji, nie ma planu, jest chaos _ - krytykuje prezes PiS.
Kaczyński: Wybory do PE zmienią też Polskę Podczas konwencji w Warszawie, Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało liderów list do Parlamentu Europejskiego.
bETpaRiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)