Notowania

kaczyński
14.11.2011 12:45

Kaczyński pozywa Radio Zet. Za sondaż o jego badaniach

Jarosław Kaczyński żąda na drodze sądowej przeprosin od Radia Zet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Jarosław Kaczyński żąda na drodze sądowej przeprosin za sondaż, z którego wynikało, że 43 proc. Polaków popierało decyzję sądu o wysłaniu lidera PiS na badania psychiatryczne. Radio wnosi o oddalenie pozwu.

Proces o ochronę dóbr osobistych prezesa PiS zaczął się i skończył w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Wyrok będzie ogłoszony 21 listopada.

Latem w mediach głośno było o decyzji stołecznego sądu o przeprowadzeniu badań stanu psychicznego lidera PiS na potrzeby prywatnego procesu karnego, jaki wytoczył mu Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA w rządzie PiS, za nazwanie go przez Kaczyńskiego _ agentem-śpiochem _ (potem sąd wycofał się z tych badań).

W lipcu Radio Zet opublikowało zamówiony przez siebie sondaż, z którego wynikało, że 43 proc. Polaków popiera decyzję o wysłaniu Kaczyńskiego na badania, a 41 proc. uważało ją za złą. Informację tę portal radia opatrzył zdjęciem Kaczyńskiego ze zdziwioną miną i podniesionymi brwiami.

Kaczyński pozwał radio i spółkę będącą jego właścicielem za naruszenie swej prywatności (informacją o sondażu) oraz naruszenie czci (bo na zdjęciu wyszedł _ niefortunnie _, a internauci komentowali, że już sama ta fotografia uzasadnia jego badania).

Powód żąda przeprosin w Radiu Zet i na jego portalu; nie wnosi roszczeń finansowych. W pozwie podnosi się, że nie ma bezpośredniego związku informacji Radia Zet z działalnością publiczną powoda, dlatego pozwani naruszyli jego dobra osobiste.

Strona pozwana wnosi o oddalenie pozwu. Argumentuje, że informacje radia były prawdziwe, a dziennikarze mieli _ w zaistniałych okolicznościach _ prawo do ujawnienia sondażu, który był rzetelny i nie zawierał żadnego niepochlebnego komentarza. Pozwani dowodzą też, że zdjęcie nie budziło wcześniej obiekcji powoda.

_ - Nie ma w naszej kulturze zgody na +wchodzenie z butami+ w zdrowie innych osób, nawet gdy są osobami publicznymi _ - mówił pełnomocnik nieobecnego w sądzie powoda mec. Bogusław Kosmus. Dodał, że nie ma wiedzy, jak przeprowadzano sondaż. _ - My podważamy dopuszczalność prowadzenia spekulacji na temat zdrowia psychicznego powoda, co było bezprawne niezależnie od sposobu zadawania pytań _ - oświadczył sądowi.

Pełnomocnik pozwanych mec. Tomasz Gałczyński powołał się na interes publiczny, który - jego zdaniem - chroni działania pozwanych, bo sondaże są _ elementem debaty publicznej _. - _ To nie strona pozwana ujawniła dane osobowe powoda w kontekście badań i nie ona dokonywała spekulacji na temat jego zdrowia _ - podkreślił. _ Sam powód mówił przecież, że był na prochach, czy to nie ma związku z jego działalnością publiczną? _ - pytał adwokat. Dodał, że Kaczyński sam ujawniał mediom swe pisma procesowe w sprawie badań. Wniósł o przesłuchanie powoda przez sąd.

Mec. Kosmus oświadczył, że jego klient _ nie zamierza się stawiać do sądu w tej sprawie _ - _ Nic nie stało na przeszkodzie, by powoda zapytać o sprawę przed publikacją sondażu; na tym polegałaby elementarna rzetelność _ - replikował Kosmus.

Przyznał zarazem, że to inne media, a nie Radio Zet, podały jako pierwsze informacje o badaniach Kaczyńskiego. - _ Powód identyfikuje Janusza Kaczmarka jako rzeczywiste źródło tego przecieku do prasy _ - dodał Kosmus. Poinformował, że Kaczyński wytoczył już za to proces cywilny Kaczmarkowi. Adwokat uzasadnił ten proces faktem, że tylko strony procesu miały dostęp do tej wiadomości, a to nie Kaczyński ujawnił ją mediom.

Mec. Kosmus poinformował, że także inne media zostały pozwane za naruszające dobra osobiste Kaczyńskiego spekulowanie o jego stanie zdrowia; adwokat wymienił _ Super Express _. Sąd oddalił wnioski pozwanych o przesłuchanie świadków oraz powoda. Odroczył wydanie wyroku do 21 listopada.

Długo odwlekany przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy proces karny Kaczyńskiego z oskarżenia Kaczmarka ma zaś ruszyć 23 listopada.

Czytaj więcej o sprawie Kaczyński kontra Kaczmarek
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t156722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;ma;pojednania;kaczynskiego;z;kaczmarkiem,235,0,916203.html) Kaczyński ma okazję do pojednania. On czeka Nie ma pojednania w procesie karnym, który Jarosławowi Kaczyńskiemu wytoczył były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t136999.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sedzia;ktory;chcial;badac;prezesa;odsuniety,211,0,863699.html) Sędzia, który chciał badać prezesa, odsunięty Naczelna Rada Adwokacka przeciwstawia się badaniom, którym sąd chce poddać szefa PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t141208.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;jest;poczytalny;chca;sie;upewnic,253,0,848125.html) Kaczyński jest poczytalny? Chcą się upewnić Sąd pyta czy prezes może odpowiadać w procesie wytoczonym przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.
Tagi: kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz