Notowania

Przejdź na
sąd
05.04.2011 11:50

Kaczyński porozumie się z Agorą?

Prezes PiS jest gotów do ugody w sprawie o porównanie "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Prezes PiS jest gotów do ugody z wydawcą _ Gazety Wyborczej _ w procesie za porównanie jej do _ Trybuny Ludu _ i zarzucenie związków z postkomunistyczną oligarchią - deklaruje prawnik jego prawnik. Pełnomocnik Agory domaga się jednak przeprosin.

Przed rozpoczęciem rozprawy sąd zaproponował stronom próbę zawarcia ugody i dał im kilkuminutową przerwę na uzgodnienia. W tym czasie pełnomocnik Kaczyńskiego, mec. Antoni Łepkowski, skontaktował się z prezesem PiS, od którego uzyskał deklarację gotowości do zawarcia ugody. - _ Ale musi w niej paść słowo "przepraszam _" - podkreślił prawnik Agory mec. Piotr Rogowski. Co do tej kwestii wiążącej odpowiedzi pozwanego nie uzyskano, ale Łepkowski przyznał, że Kaczyński zdaje sobie sprawę, iż ugoda będzie musiała zawierać _ jakąś formę przeproszenia _.

- _ Ubolewanie też jest formą przeprosin _ - mówiła sędzia Wiercińska, co według Rogowskiego byłoby jednak raczej _ rozmywaniem sprawy _. Zadeklarował, że w zamian za przeprosiny na łamach _ Rzeczpospolitej _ Agora byłaby skłonna odstąpić od żądania wpłaty 50 tys. złotych na cel charytatywny.

Strony mają do 9 maja zawiadomić sąd, czy udało się osiągnąć porozumienie. Proces odroczono do 25 maja, kiedy to albo będzie zatwierdzona ugoda, albo sąd ogłosi swój wyrok.

Chodzi o wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla _ Rzeczpospolitej _ z września 2007 roku. Ówczesny premier powiedział wówczas: - _ Państwo chyba nie czytają "Gazety Wyborczej". To, co się tam wyprawia, to "Trybuna Ludu" z 1953 r. Atak na nas przekracza wszelką miarę. Barańskiego potrafią zostawić w tyle. Agora nie może nie mieć związków z oligarchią, jeżeli jest wydawnictwem na dużą skalę, a w Polsce gospodarka w niemałej części jest w rękach postkomunistycznych oligarchów. I w związku z tym zamówienia na ogłoszenia, reklamy, promocje są w ich rękach _.

Sądy dwu instancji oddaliły powództwo, uznając, że kwestionowane słowa to opinie niepodlegające sprawdzeniu co do prawdziwości i mieszczące się w granicach wolności wypowiedzi, wobec czego działania pozwanego nie były bezprawne. Agora wygrała jednak kasację w Sądzie Najwyższym i proces wrócił do Sądu Apelacyjnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;pokrzywdzonym;w;procesie;leppera,192,0,805824.html) Ziobro pokrzywdzonym w procesie Leppera Zbigniew Ziobro będzie oskarżycielem posiłkowym w procesie Andrzeja Leppera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t20425.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozwali;giertycha;odwet;pis;za;haki,27,0,802587.html) Pozwali Giertycha? Odwet PiS za "haki" Poseł Arkadiusz Mularczyk uważa, że to Giertych popełnił przestępstwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t129369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;zrzekl;sie;immunitetu;chodzi;o;haki,153,0,801945.html) Kaczyński zrzekł się immunitetu. Chodzi o "haki" Roman Giertych oskarżył prezesa PiS o to, że chciał zdyskredytować politycznych rywali.
Tagi: sąd, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz