Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczyński
15.03.2012 12:36

Kaczyński i Ziobro przed Trybunał Stanu? Dziś decyzja

Prezes PiS powiedział, że z radością przyjmie decyzję o wniosku do TS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*- _ Jeśli tego rodzaju decyzja zapadnie, przyjmę to z radością _- tak prezes PiS odniósł się do zapowiadanego przez PO wniosku. *

aktualizacja 12:59_ - Nie mam zamiaru wyznaczać obrońcy, nie mam zamiaru stawiać się na posiedzeniach komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, chcę natomiast stanąć przed Trybunałem Stanu i tam móc skorzystać z praw oskarżonego, a oskarżony ma prawo powiedzieć wszystko _ - powiedział Kaczyński. Podkreślił, że chciałby być w takiej sytuacji, by móc powiedzieć wszystko.

Po południu zbierze się zarząd krajowy PO, który ma zdecydować czy i kiedy złożyć wnioski o TS dla Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego.

Informatorzy we władzach partii oceniają, że wnioski zostaną złożone, a prace w sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej dadzą PO czas na uzyskanie poparcia PSL dla tej inicjatywy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/207632.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;stanu;dla;zbigniewa;ziobry;traktuje;to;z;wesoloscia,198,0,1044678.html) *Łamał konstytucję? "Traktuję to z wesołością" * _ - Jestem gotów poddać się każdej procedurze - _ mówi polityk, któremu grożą Trybunałem Stanu.

Zdania w Platformie co do wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego są podzielone - przyznają rozmówcy z władz partii. O ile nie będzie problemu z uzyskaniem 115 podpisów potrzebnych dla złożenia wstępnych wniosków, to żeby przyjąć uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu premiera lub ministra potrzeba większości 3/5 ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 276 głosów. Nawet przy wsparciu SLD i Ruchu Palikota nie uda się to bez PSL, a ludowcy nie chcą poprzeć inicjatywy PO.

_ - Nie po to składa się wnioski, żeby nie móc ich później przegłosować. Ale prace w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej będą trwały miesiące, a przez ten czas może uda nam się przekonać koalicjanta _ - powiedział PAP rozmówca z zarządu krajowego.

Źródła we władzach partii przyznają też, że gdyby PO wycofała się z wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego, to SLD natychmiast zwróciłby się do Platformy o poparcie wniosków Sojuszu w tej samej sprawie. _ - SLD powiedziałby sprawdzam, a my przecież zobowiązywaliśmy się, że będziemy w tej kadencji kontynuować sprawę Barbary Blidy _ - tłumaczył jeden z szefów regionów.

Rozmówcy podkreślają też, że PSL byłoby łatwiej namówić do poparcia wniosku o Trybunał Stanu dla Ziobry niż dla Kaczyńskiego.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) pytany, jak zachowa się, gdyby doszło w Sejmie do głosowania nad wnioskami PO, zadeklarował, że poparłby wniosek o TS dla Ziobry, ale nie dla Kaczyńskiego. _ Premier Kaczyński - nie, natomiast pan Ziobro - tak - po to, żeby bliżej poznać mechanizmy funkcjonowania wówczas władzy w naszym kraju. A symbolem tych mechanizmów może być wejście do pani Barbary Blidy, z czym się do dzisiaj nie mogę pogodzić _ - dodał polityk PSL.

Od wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego dystansował się do tej pory premier Donald Tusk. Szef rządu ocenił w lutym, że _ byłoby niezręczną dwuznacznością, gdyby premier spieszył się z wnioskami o Trybunał Stanu wobec swoich poprzedników, nawet jeśli są w twardej opozycji. - To nie jest najlepszy obyczaj, jeśli ktoś, kto ma władzę, biegnie z wnioskiem o TS dla swojego poprzednika-odpowiednika _ - powiedział wówczas szef rządu.

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej czy politycznej b. premiera i b. ministra sprawiedliwości _ nie jest dzisiaj oczywista _. _ - Mam jak najgorszą ocenę tego, w jaki sposób traktowali państwo premier Kaczyński i minister Ziobro wtedy, kiedy rządzili w Polsce, i z jakimi intencjami posługiwali się służbami państwowymi, prokuraturą. Natomiast nie mam przekonania co do tego, że nastąpiło tam jakieś rażące naruszenie prawa _ - zaznaczył Tusk.

Szef PO poinformował jednocześnie, że parlamentarzyści Platformy mają wolną rękę, jeśli chodzi o ewentualne poparcie wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego. _ - Powiedziałem parlamentarzystom PO: róbcie, jak wam sumienie dyktuje, ale mi dajcie w tej sprawie święty spokój _- relacjonował premier.

Wniosków nie poprze minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, a także część posłów z konserwatywnego skrzydła PO. Część polityków Platformy przyznaje, że trzeba wyważyć, czy wnioski przyniosą partii więcej strat czy korzyści. - _ Przypomnimy ciemne strony rządów Ziobry i Kaczyńskiego, a z drugiej strony może powstać wrażenie, że chcemy odwrócić uwagę społeczeństwa od bieżących kwestii _ - oceniły źródła PAP w PO.

O wniosku o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t137000.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;stanu;dla;ziobry;i;kaczynskiego;po;szuka;poparcia,215,0,1043671.html) Trybunał dla Kaczyńskiego i Ziobry? PiS wie, dlaczego Sędziowie mieliby zbadać, czy były premier złamał konstytucję. Wniosek przygotowała PO. Kto jest gotów go poprzeć?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wraca;sprawa;trybunalu;dla;kaczynskiego;i;ziobry,238,0,933870.html) Ziobro i Kaczyński przed Trybunał? PO pamięta Sprawozdania komisji śledczej nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, zgodnie z którą Sejm kolejnej kadencji nie zajmuje się sprawami rozpoczętymi i nie zakończonymi w poprzedniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t139993.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/po;nie;poprze;wniosku;sld;o;trybunal;stanu;dla;kaczynskiego;i;ziobry,199,0,901063.html) Będzie wniosek o Trybunał, ale oni go nie poprą Klub PO nie poprze wniosku SLD o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w związku z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.
Tagi: kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz