Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński i Ziobro przed Trybunał. PiS chce...

0
Podziel się:

PiS chce, by posiedzenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wniosków o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry były jawne.

Kaczyński i Ziobro przed Trybunał. PiS chce...
(EastNews)
bEJVlbnp

PiS chce, by posiedzenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wniosków o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry były jawne. Do tego konieczna jest jednak m.in. nowela ustawy o TS. PiS rozważa złożenie stosownego projektu.

_ - Jesteśmy za jawnością życia publicznego. Sądy kapturowe źle świadczą o demokracji. Oczywiście są wymagania natury regulaminowej. Zastanawiamy się nad wyjściem z tej sytuacji _ - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Rzecznik PiS Adam Hofman doprecyzował, że jego klub może złożyć projekt nowelizacji umożliwiający zwoływanie jawnych posiedzeń; miałby on być rozpatrywany w przyspieszonym trybie.

bEJVlbnr

Chodzi o art. 9a. ustawy o Trybunale Stanu. Stanowi on, że czynności dowodowe Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeprowadza na posiedzeniach zamkniętych. Artykuł ten został wpisany do ustawy w ramach nowelizacji uchwalonej w 2010 r.

Szef Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Andrzej Halicki (PO) podkreślił, że nie jest możliwe jej jawne procedowanie. - _ Komisja proceduje jak prokuratura, nie orzeka, ale prowadzi postępowanie przygotowawcze, które ma na celu rekomendowanie Sejmowi uchwały. W uchwale może znajdować się wniosek, że wyznacza się oskarżyciela i kieruje sprawę do rozpoznania przed Trybunałem Stanu, bądź też rekomenduje odrzucenie wniosku. Decyduje, orzeka izba, nie komisja _ - zaznaczył.

I kontynuował: _ Komisja proceduje zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu i Kodeksem postępowania karnego. Zarówno ustawa jak i kodeks precyzyjnie regulują np. zakres informowania i wynoszenia informacji dostępnej członkom komisji. Pod groźbą odpowiedzialności karnej prowadzimy prace o charakterze dowodowym, również po to, żeby świadkowie i osoby postawione w stan oskarżenia nie mogły kontaktować się ze sobą, czy dowiadywać się o informacjach z mediów _.

Nowelizacja ustawy o TS, którą rozważa PiS, _ zabiłaby w praktyce możliwość prowadzenia skutecznego postępowania _ - podsumował Halicki.

bEJVlbnx

Błaszczak skrytykował też to, że - według zapowiedzi Halickiego - posiedzenie komisji ws. wniosków o TS miałoby się odbyć najprawdopodobniej 25 stycznia. Jak zaznaczył, tego samego dnia ma się odbyć głosowanie nad wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - _ To nieprzypadkowy termin. Chodzi o cele wizerunkowe, aby przesłonić to, co będzie związane z naszym wnioskiem _ - powiedział.

W piątek Prezydium Sejmu zdecydowało o przekazaniu do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej wniosków o postawienie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu.

Platforma Obywatelska pod koniec ubiegłego roku złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na _ walkę z układem _.

bEJVlbny

Jako przykłady niezgodnych z prawem działań wymieniono m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów ds. zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro). W specjalnych zarządzeniach jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do _ powierzania członkom zespołu określonych prac _; Ziobro uzyskał też prawo do _ żądania informacji _ od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.

PO twierdzi, że zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykracza poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. Podkreśla też, że niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze _ uprawnień zwierzchnich _ wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji oraz szefów ABW i CBA.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz: To dobrze udokumentowany wniosek Wnioski Platformy o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu trafią najpierw do biura legislacyjnego Sejmu.
"To zwykły bełkot. A potem litość i trwoga" Tak Adam Hofman ocenia wniosek o Trybunał Stanu dla szefa PiS. Tym bardziej, że właśnie _ załatwia poparcie Brytyjczyków _.
Kaczyński i Ziobro przed Trybunał? - _ Dzisiaj chcemy to przypomnieć, chcemy o tym mówić, żeby to była przestroga dla wszystkich tych, którzy będą chcieli tak robić _ - mówił Grzegorz Schetyna o wykorzystywaniu służb specjalnych do walki z opozycją polityczną.
bEJVlbnS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)