Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński i Miller złamali prawo? Jest wniosek do prokuratury

0
Podziel się:

W ocenie szefa Twojego Ruchu trwa kampania ze strony Jarosława Kaczyńskiego i próbuje się ludziom wmówić, że wybory samorządowe zostały sfałszowane.

Kaczyński i Miller złamali prawo? Jest wniosek do prokuratury
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bESVHuNx

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez liderów PiS i SLD Jarosława Kaczyńskiego oraz Leszka Millera złożył do prokuratury szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. Jego zdaniem wypowiedzi byłych premierów doprowadziły do incydentu w PKW, co utrudniło liczenie głosów.

_ - Od tygodnia trwa próba zanarchizowania polskiego życia publicznego i doprowadzenia do podważenia systemu demokratycznego w naszym kraju () głównie przez działania byłych dwóch premierów - co samo w sobie jest szokujące - Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Millera _ - powiedział Palikot w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie.

_ - Oni przez pewne podstępne działania, podstępne wypowiedzi doprowadzili do sytuacji najścia na siedzibę PKW 20 listopada i do zatrzymania procesu liczenia głosów _ - ocenił przewodniczący Twojego Ruchu.

bESVHuNz

Według niego działania Kaczyńskiego i Millera można traktować jak złamanie prawa opisane w art. 249 kodeksu karnego, który mówi, że kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza w głosowaniu lub obliczaniu głosów, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Zawiadomienia w tej sprawie zostały złożone w poniedziałek do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. _ - Podejmujemy te działania, dlatego że - podobnie jak w przypadku smoleńskim, tak i dzisiaj - władza jest bardzo pasywna. Nie wchodzi w spór, nie wchodzi w twarde działania, prokuratura nie podejmuje działań z urzędu _ - tłumaczył Palikot.

W jego ocenie obecnie trwa kampania ze strony Jarosława Kaczyńskiego i próbuje się ludziom wmówić, że wybory samorządowe zostały sfałszowane, _ tak jak się próbowało przez całe miesiące i lata wmówić, że zabito Lecha Kaczyńskiego _. _ Mamy dokładnie tę samą strukturę mitu politycznego, który się próbuje zbudować _ - dodał.

Według Palikota zawiadomienie prokuratury jest formą działania, aby nie powtórzyła się _ ta sama manipulacja, która się kładła cieniem przez lata na debatę polityczną w Polsce _. _ Żeby się nie powtórzyła historia, w której brednie, takie jak wygadane przez Macierewicza w sprawie Smoleńska, będą powtarzane w sprawie rzekomego sfałszowania wyborów samorządowych _ - zaznaczył lider Twojego Ruchu.

bESVHuNF

Palikot przypomniał, że Kaczyński zapowiedział na 13 grudnia _ wyprowadzenie ludzi na ulice z hasłem kwestionowania rzekomo fałszywych wyborów _. Jego zdaniem oznacza to, że mamy do czynienia nie tylko z okresowym _ aktem anarchizowania, podstępu, wprowadzania w błąd opinii publicznej _. _ Zapowiedziane jest, że przez następne dni i tygodnie, będzie organizowany wokół tej kwestii pewien ruch społeczno-polityczny pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego w szczególności, któremu - niestety - ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, jakoś sekunduje czy wtóruje Leszek Miller _ - powiedział Palikot.

Jego zdaniem to wszystko tworzy _ sytuację niebezpieczną _. - _ Paradoksalnie Miller jako człowiek innego środowiska politycznego uwiarygadnia Jarosława Kaczyńskiego, który jest trochę skompromitowany tym wszystkim, co dotyczyło Smoleńska w szerokiej opinii publicznej _ - dodał lider Twojego Ruchu.

Palikot nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała w czwartek wieczorem o przerwaniu prac w związku z wtargnięciem do jej siedziby dużej grupy protestujących. Zajęli oni salę konferencyjną i domagali się natychmiastowej dymisji członków PKW. Prace PKW zostały wznowione w piątek przed południem.

bESVHuNG

W środę Jarosław Kaczyński i Leszek Miller zaapelowali o skrócenie kadencji samorządów wybranych 16 listopada i przeprowadzenie nowych wyborów. Ich zdaniem nieprawidłowości podczas niedzielnych wyborów było zbyt dużo, by można uznać ich rezultat.

Po środowych konsultacjach między sobą Kaczyński i Miller zorganizowali konferencje prasowe poświęcone sytuacji po wyborach samorządowych. Choć wystąpili oddzielnie, mówili niemal to samo.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot o przymiarce do koalicji SLD-PiS Twój Ruch zaapelował o _ natychmiastową reakcję _ w związku z wtargnięciem do siedziby PKW grupy protestujących osób.
Zaskakujący komentarz Janusza Palikota - _ Będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej _ - mówił.
14 posłów opuściło Palikota. Kto ich przyjmie? Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział, że część z tych posłów już wyraziła zainteresowanie wstąpieniem do Sojuszu.
bESVHuOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)