Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już połowa więźniów uczestniczy w głodówce w Guantanamo

0
Podziel się:

Więźniowie zaczęli strajk głodowy w lutym. Do 13 kwietnia, kiedy wybuchły zamieszki, gdy strażnicy próbowali przenieść głodujących do pojedynczych cel, głodówkę podjęło 43 więźniów.

Już połowa więźniów uczestniczy w głodówce w Guantanamo
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Ponad połowa osadzonych uczestniczy już w strajku głodowym w amerykańskim obozie Guantanamo na Kubie. Przyjmowania posiłków odmawia 84 ze 166 więźniów. Strażnicy siłą karmią 16 protestujących - poinformował dziś rzecznik Guantanamo.

Więźniowie zaczęli strajk głodowy w lutym. Do 13 kwietnia, kiedy wybuchły zamieszki, gdy strażnicy próbowali przenieść głodujących do pojedynczych cel, głodówkę podjęło 43 więźniów. Od tego czasu liczba głodujących gwałtownie rosła, a dwóch więźniów próbowało popełnić samobójstwo, wykorzystując liny zrobione z ubrań. 16 głodujących jest przymusowo karmionych.

Strajk - jak tłumaczą adwokaci osadzonych - został sprowokowany decyzją o odebraniu więźniom ich egzemplarzy Koranu, a także konfiskatą innych rzeczy osobistych, takich jak zdjęcia i listy od rodziny czy od prawników.

Sześciu więźniów skierowano do szpitala na obserwację - powiedział rzecznik obozu podpułkownik Samuel House.

Wielu osadzonych jest przetrzymywanych w obozie od ponad 10 lat bez aktu oskarżenia i procesu sądowego. Niezależna amerykańska komisja zaapelowała w połowie kwietnia do prezydenta Stanów Zjednoczonych o zamknięcie więzienia w Guantanamo do końca 2014 r. Grupa badaczy spędziła dwa lata na obserwacji warunków w obozie. 16 kwietnia ogłosiła na ten temat kompleksowy raport.

W obozie Guantanamo przetrzymywani są podejrzani o terroryzm, zatrzymani po wydarzeniach z 11 września 2001 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Do końca 2014 r. zamknąć Guantanamo Niezależna amerykańska komisja apeluje do prezydenta Stanów Zjednoczonych o zamknięcie więzienia w Guantanamo do końca 2014 r.
Amerykanie oddali kontrolę nad "Guantanamo" Całkowite przekazanie więzienia stanowi ważną część globalnego procesu przekazywania odpowiedzialności za sferę bezpieczeństwa.
Strajk głodowy w Guantanamo rozszerza się Już 24 więźniów osadzonych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie bierze udział w trwającym od lutego strajku głodowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)