Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Już 4 marsze na 10 kwietnia. Będzie więcej?

0
Podziel się

Tyle demonstracji jednego dnia ma na celu wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia, uważa prezydent Warszawy.

Już 4 marsze na 10 kwietnia. Będzie więcej?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgnwLzF

**Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że na rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia, zgłoszono już cztery manifestacje. Jak oceniła, mają one na celu wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia na cały dzień.

_ - Są przewidziane manifestacje, ja je rejestruję; mają odpowiednią ochronę. Na 10 kwietnia są przewidziane cztery manifestacje(...) Jedna jest na 30 tys. zgłoszona, druga na 20 tys., jedna na 6, jeszcze jedna chyba na 10 tys. osób _ - mówiła Gronkiewicz-Waltz we wtorek w radiu TOK FM. Jak oceniła, zorganizowanie tylu demonstracji jednego dnia ma na celu wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia na cały dzień.

_ - Generalnie wygląda na to, że PiS organizuje, nie jako partia, cztery manifestacje po to, by przez cały dzień około kilkudziesięciu tysięcy ludzi było na Krakowskim Przedmieściu. Chodzi o to, by nie było możliwości przejazdu przez Krakowskie Przedmieście przez cały dzień, po to są robione w różnych porach zgłoszenia _ - oceniła prezydent miasta. Dodała, że zna nazwiska organizatorów, ale nie może ich ujawnić.

bEgnwLzH

Dotychczas w stołecznym ratuszu zgłoszone zostały cztery zgromadzenia publiczne zaplanowane na 10 kwietnia. Trzy z nich mają odbywać się przed Pałacem Prezydenckim w godzinach 6-12, 12-18 i 18-22. Ma wziąć w nich udział odpowiednio: 10, 30 i 20 tys. osób. Ponadto między godz. 20 a 22 zaplanowano przemarsz 5 tys. osób sprzed katedry św. Jana Chrzciciela na Krakowskie Przedmieście.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, wszystkie zgromadzenia zostały zgłoszone przez osoby związane ze środowiskiem _ Gazety Polskiej _. Związany z tym pismem portal niezalezna.pl informuje o _ niezależnych od władz _ uroczystościach związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej. W planie jest m.in. koncert na pl. Teatralnym o godz. 15 i msza w staromiejskiej katedrze o godz. 19. Ponadto 11-17 kwietnia o godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim ma być organizowany Apel Jasnogórski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;wspolnej;rocznicy;smolenska;prezes;pis;nie,204,0,770764.html) Polacy chcą wspólnej rocznicy Smoleńska. Prezes PiS nie
Kolejne manifestacje jeszcze mogą być zgłoszone - zgodnie z prawem organizator zgromadzenia publicznego może zawiadomić o nim gminę trzy dni przed terminem. Gronkiewicz-Waltz, pytana o usuwanie przez straż miejską zniczy sprzed Pałacu Prezydenckiego powiedziała, że zgodnie z prawem jest to konieczne. Podkreśliła, że znicze, zdjęcia i wieńce nie są wyrzucane.

_ - My niczego nie wyrzucamy, wszystkie obrazki, wszystkie zdjęcia zawsze oddajemy BOR-owi. Nigdy nie jest wyrzucane żadne zdjęcie ani żaden wieniec; to jest czysty wymysł _ - przekonywała. _ - Teraz PiS celowo eskaluje przed 10 kwietnia, przecież to ich wehikuł polityczny _ - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

bEgnwLzN

Do tych słów prezydent Warszawy odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. _ - Krótko mówiąc, to my przyjeżdżamy i wyrzucamy płonące znicze, portret prezydenta i mojej bratowej do śmietnika _ - ironizował.

_ - Jeszcze raz chciałem zapytać, czy Donald Tusk by się ucieszył, gdyby jego świętej pamięci rodzice - matka, ojczym - ich zdjęcia wylądowały na śmietniku. To jest niebywały skandal. To, że PO zawsze odpowiada zarzutem agresji, sama stosując agresję, to stara metoda _ - powiedział prezes PiS.

Zdaniem prezydent stolicy, niemożliwe jest wyznaczenie specjalnego miejsca na kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na terenie Pałacu Prezydenckiego. - _ To jest pas drogi, zgodnie z przepisami, jeśli zrobimy zamknięcie chodnika Krakowskiego Przedmieścia na tym terenie, to jak wjedzie delegacja do prezydenta? _ - pytała.

bEgnwLzO

W zeszły wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wystosował list do prezydent Warszawy, w którym krytykował podległe jej służby miejskie, które według niego 10 marca wieczorem usuwały palące się znicze i kwiaty złożone przed Pałacem Prezydenckim. Zdaniem Błaszczaka służby miejskie dopuściły się działań _ urągających pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej _. Według niego 10 marca pracownicy służb odpowiedzialnych za porządek, w obecności funkcjonariuszy straży miejskiej gasili i usuwali palące się znicze i kwiaty złożone pod Pałacem Prezydenckim z okazji kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Na protesty zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim osób strażnicy miejscy reagowali dość agresywnie, a usuwanie wieńca i palących się zniczy określali jako: usuwanie "śmieci" - napisał Błaszczak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t130685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rocznica;smolenska;bez;kaczynskiego,211,0,772051.html) Rocznica Smoleńska bez Kaczyńskiego? PJN chce zwołania Zgromadzenia Narodowego 10 kwietnia. PiS i pozostałe partie nie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t132402.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;nie;wyborom;nie;obchodom,219,0,776155.html) Kaczyński: "nie" wyborom, "nie" obchodom Prezes PiS uważa, że dwudniowe wybory nie zwiększą frekwencji, może za to dojść do przecieków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t122894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;plan;obchodow;rocznicy;smolenskiej,194,0,774594.html) Jest plan obchodów rocznicy smoleńskiej Prezydent Bronisław Komorowski deklaruje wszelką pomoc w przygotowaniach uroczystości.
bEgnwLAi
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)