Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Julian Assange zostanie przesłuchany w Londynie?

0
Podziel się:

Szwedzcy adwokaci założyciela portalu WikiLeaks zażądali, by został on przesłuchany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Julian Assange zostanie przesłuchany w Londynie?
(Rex Features/EAST NEWS)

Szwedzcy adwokaci założyciela portalu WikiLeaks, Juliana Assange'a, zażądali, by został on przesłuchany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, w której przebywa od czerwca 2012 roku w związku z zarzutami na tle seksualnym postawionymi przez dwie Szwedki.

Assange obawia się, że wyegzekwowanie przez Wielką Brytanię nakazu aresztowania, wystawionego przez Szwecję, może skutkować ekstradycją do Stanów Zjednoczonych; tam mógłby grozić mu proces o szpiegostwo w związku z publikacjami WikiLeaks.

Adwokaci Australijczyka Thomas Olsson i Per Samuelsson skrytykowali na łamach dziennika _ Svenska Dagbladet _ nieprzejednane stanowisko szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości jeśli chodzi o konieczność przesłuchania Assange'a w Szwecji.

Jak napisali obrońcy, prokurator zajmująca się tą sprawą Marianne Ny _ odmawia wyjazdu do Londynu _. _ Zamiast tego nie robi nic. Trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenia jej bierności _ - zaznaczyli.

Adwokaci Assange'a powołali się też na kodeks postępowania karnego, który stanowi, że w postępowaniach wstępnych przesłuchanie _ powinno nastąpić w czasie i miejscu powodujących jak najmniejsze niedogodności dla osoby, która ma zostać przesłuchana _.

_ - Zakładając, że prokuratura nie przesądziła o winie i jest gotowa wykazać się obiektywnością, jest oczywiste, że przesłuchanie Juliana Assange'a byłoby korzystne dla wszystkich, w tym powódek _ - podkreślili prawnicy.

Dwie młode Szwedki zarzucają Assange'owi gwałt i napaść seksualną, do których miało dojść w Sztokholmie w 2010 roku.

Australijczyk zaprzecza tym zarzutom i obawia się, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie groziłoby mu oskarżenie w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów amerykańskich władz. Z tego powodu od czerwca 2012 roku ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nazwał teściową "żmiją". Oto decyzja sądu Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że nazwanie teściowej "żmiją" - i to nawet trzykrotne- nie jest przestępstwem, a więc nie podlega karze i nie może być podstawą do odszkodowania za straty moralne.
Szef fundacji odpowie za defraudacje Zaczął się proces Jakuba Ś., oskarżonego o przywłaszczenie ponad 413 tys. złotych.
Owsiak w sądzie oskarża blogera. O co? Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za trzy zamieszczone w internecie teksty, m.in za wpis: _ Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP. _
Chciał wysadzić Sejm. Stanie przed sądem Mężczyzna jest oskarżony o to, że przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu na Sejm, Senat, Radę Ministrów i prezydenta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)