Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Julian Assange dostanie azyl? Będzie obradował cały kontynent

0
Podziel się:

Jest niemal pewne, że zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił budynek, gdzie ukrywa się od kilku miesięcy.

Julian Assange dostanie azyl? Będzie obradował cały kontynent
(PAP/EPA)

Ekwador wezwał ministrów zagranicznych krajów Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR) do wzięcia udziału w spotkaniu, którego celem będzie omówienie sytuacji po przyznaniu przez Quito azylu politycznego Julianowi Assange'owi.

Informacje o spotkaniu w Guayaquil, na zachodzie kraju, przekazało agencji AFP brazylijskie źródło dyplomatyczne.

UNASUR jest wspólnotą polityczną i ekonomiczną 12 krajów południowoamerykańskich.

Wcześniej Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) postanowiła zorganizować w wczoraj wieczorem lokalnego czasu nadzwyczajne spotkanie w Waszyngtonie. Tematem miały być stosunki między Ekwadorem a Wielką Brytanią po decyzji rządu w Quito.

Założyciel portalu demaskatorskiego WikiLeaks Julian Assange, któremu grozi ekstradycja do Szwecji, schronił się w czerwcu w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej, a wczoraj Quito poinformowało o przyznaniu mu azylu politycznego.

Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji, która domaga się jego ekstradycji, by przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną. Assange twierdzi, że są to nieprawdziwe zarzuty, umotywowane politycznie i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go Stanom Zjednoczonym, gdzie może odpowiadać za ujawnienie tysięcy tajnych dokumentów amerykańskich.

Jest niemal pewne, że Assange zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił ambasadę Ekwadoru, gdzie ukrywa się od prawie dwóch miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze na to nie zezwolą twórcy Wikileaks Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange nie może opuścić budynku ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywa on od 19 czerwca.
Chcą szturmu na ambasadę. Przez Assange'a Władze Wielkiej Brytanii zapowiadają szturm na ekwadorską ambasadę, jeśli ta nie wyda im założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks.
Azyl dla twórcy WikiLeaks? On to rozważa Rząd Ekwadoru bardzo poważnie traktuje wniosek o azyl dla twórcy WikiLeaks. Potrzebuje więcej czasu by podjąć decyzję w tej sprawie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)