Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
julian assange
13.12.2012 14:53

Julian Assange chce zostać senatorem

Projekt statutu partii założyciela WikiLeaks jest obecnie analizowany przez australijskich prawników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rex Features/EAST NEWS)

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange w wywiadzie dla australijskich mediów potwierdził, że będzie się ubiegał o mandat australijskiego senatora w wyborach w 2013 roku z ramienia partii, którą chce utworzyć na początku przyszłego roku.

Plany te nazwał _ znacznie zaawansowanymi _. W ich realizacji pomaga mu mieszkający w Australii ojciec, John Shipton. Projekt statutu partii jest obecnie analizowany przez australijskich prawników.

_ - Wielu wartościowych ludzi, podziwianych przez australijską opinię publiczną, zasygnalizowało, że jest gotowych ubiegać się o wyborczy mandat z ramienia partii WikiLeaks _ - powiedział Assange grupie Fairfax Media, wydawcy czołowych australijskich dzienników _ The Sydney Morning Herald _ oraz _ Age _.

Australijska ordynacja wyborcza dopuszcza możliwość zarejestrowania się w wyborach kandydata mieszkającego za granicą - w dwóch stanach: Nowej Południowej Walii lub Wiktorii. Zarejestrowanie partii politycznej w Australijskiej Komisji Wyborczej wymaga podpisów co najmniej 500 uprawnionych do głosowania.

Program partii Assange'a akcentuje cele WikiLeaks: propagowanie jawności polityki władz i sprzeciw wobec inwigilacji internetu oraz naruszeń prawa do prywatności. 40-letni Australijczyk, przebywający od sześciu miesięcy w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, nie spodziewa się w krótkim czasie zmiany swego statusu.

Wszystkie instancje sądowe w Anglii zgodziły się na jego ekstradycję do Szwecji, gdzie tamtejsza prokuratura chce go przesłuchać w związku ze skargą dwóch Szwedek na tle seksualnym. Władze brytyjskie zapowiedziały, że będzie aresztowany natychmiast, gdy wyjdzie poza teren ambasady.

Assange obawia się, że szwedzka prokuratura służy jako _ przykrywka _ dla działań władz USA, które po jego wydaniu Szwedom formalnie wystąpią o jego ekstradycję, by postawić go przed sądem z oskarżenia o szpiegostwo i działanie na szkodę interesów Stanów Zjednoczonych.

Portal WikiLeaks opublikował m.in. tajne raporty dyplomatów USA adresowane do Departamentu Stanu oraz materiały na temat wojny w Afganistanie i Iraku wskazujące na złe traktowanie ludności cywilnej.

Assange sądzi, że Stany Zjednoczone z czasem odstąpią od dochodzeń w sprawie WikiLeaks pod zarzutem szpiegostwa, jeśli znaczna część opinii publicznej będzie przeciwna ściganiu organizacji medialnej (za którą uważa się jego portal); nie ma jednak złudzeń, że nastąpi to w bliskim czasie.

_ - Moim priorytetem jest doprowadzenie do tego, by Amerykanie umorzyli dochodzenie przeciwko mnie _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne kraje popierają azyl dla Assange'a Władze Ekwadoru udzieliły azylu politycznego założycielowi WikiLeaks, któremu grozi deportacja do Szwecji w związku z oskarżeniami o przestępstwa seksualne.
Przełom w sprawie Assange'a? Zobacz Szef Wikileaks deklaruje, że ma informacje, które mogą stanowić przełom w jego sprawie. Ale szwedzcy prokuratorzy nie chcą go przesłuchać.
Twórca WikiLeaks w końcu przemówił Pod ambasadą Ekwadoru zgromadził się tłum zwolenników Assange'a.
Tagi: julian assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz