Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Julia Tymoszenko w więzieniu. Prokuratura nie zbada sprawy pobicia

Ukraińskie prawo nie przewiduje leczenia skazanych poza granicami kraju. Nikt nie ma prawa do łamania przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Ukraińska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zastosowania siły wobec znajdującej się w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Tego dnia mija 15. dzień strajku głodowego, który była premier prowadzi w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie, gdzie odbywa karę siedmiu lat pozbawienia wolności. Tymoszenko zaczęła głodować w proteście przeciwko pobiciu jej przez strażników więziennych.

_ - Kontrola doniesień (o pobiciu Tymoszenko w więzieniu) zakończyła się decyzją o odmowie wszczęcia śledztwa. Decyzję tę podjęła prokuratura w Charkowie _ - powiedział prokurator generalny Wiktor Pszonka na konferencji prasowej w Kijowie.

Prokurator po raz kolejny oświadczył, że ukraińskie prawo nie przewiduje leczenia skazanych poza granicami kraju. _ - Nikt nie ma prawa do łamania przepisów _ - podkreślił.

Tymoszenko uskarża się na silne bóle kręgosłupa, które nie pozwalają jej na samodzielne chodzenie. Do leczenia byłej premier za granicą nawołują władze niemieckie, a ostatnio podobną ofertę złożył prezydent elekt Rosji Władimir Putin.

_ - Jeśli Julia (Tymoszenko) uzna to za możliwe i jeśli zgodzą się na to władze Ukrainy, z przyjemnością przyjmiemy ją, by ją leczyć _ - mówił wczoraj Putin.

20 kwietnia Tymoszenko rozpoczęła głodówkę w proteście przeciwko brutalnemu potraktowaniu jej przez strażników więziennych. Była premier oświadczyła, że została przez nich pobita, gdy w nocy z 20 na 21 kwietnia siłą przewożono ją z więzienia do szpitala. Biuro ówczesnej rzeczniczki praw człowieka Niny Karpaczowej opublikowało fotografie Tymoszenko, na ciele której widnieją sińce.

Dzień, kiedy Karpaczowa pokazała zdjęcia obrażeń opozycjonistki, był ostatnim dniem jej urzędowania; na stanowisku tym zastąpiła ją Wałerija Łutkowska.

W ubiegły poniedziałek przedstawiciel Prokuratury Generalnej Ukrainy Wadym Horan oświadczył, że sińce na ciele Tymoszenko nie powstały od uderzenia pięścią, lecz w wyniku _ uciskania twardymi przedmiotami _, bądź _ w efekcie użycia nieznacznej siły fizycznej _.

Dziś córka Tymoszenko Jewhenija poinformowała, że władze kolonii karnej w Charkowie nie zezwoliły jej na spotkanie z matką. Służba więzienna wyjaśniła w odpowiedzi, że widzenie było niemożliwe, gdyż osadzona była badana przez niemieckich lekarzy z berlińskiej kliniki Charite.

Czytaj więcej w Money.pl
Włosi ponaglają Janukowycza. Bo obiecał Centrolewicowa włoska Partia Demokratyczna domaga się uwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
Dla Tymoszenko bojkotują nie tylko Euro Prezydenci kilku państw europejskich nie odwoływali udziału w konferencji przywódców państw Europy Środkowej w Jałcie - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy.
Barroso nie anulował przyjazdu na Euro _ Przewodniczący KE nie miał zaplanowanego żadnego wyjazdu Euro 2012, nie można więc mówić o anulowaniu jakiegoś wyjazdu. _
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz