Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janukowycz
13.05.2012 18:30

Julia Tymoszenko w więzieniu. Londyn jej pomoże?

Córka byłej premier Ukrainy apeluje o podjęcie zdecydowanych kroków wobec rządu Ukrainy oraz o bojkot Euro 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LaPresse/Photoshot/REPORTER)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko może być kaleką do końca życia - obawia się jej córka Jewhenija (na zdj.). Apeluje do brytyjskiego rządu o nacisk dyplomatyczny na władze w Kijowie i bojkot Euro 2012 na Ukrainie przez VIP-ów.

51-letnia Tymoszenko została skazana w zeszłym roku na karę 7 lat pozbawienia wolności pod zarzutem nadużyć przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Obecnie po zakończeniu 20-dniowej głodówki przebywa w szpitalu. Cierpi m.in. na schorzenia kręgosłupa.

_ - Byłam zaszokowana, gdy odwiedziłam matkę w szpitalu w czwartek. Straciła 10 kg i teraz nie waży nawet 50 kg _ - powiedziała Jewhenija Tymoszenko tygodnikowi _ Mail on Sunday _. Córka opozycjonistki apeluje, by brytyjski rząd zajął wyraźne stanowisko wobec rządu Ukrainy.

_ - Przy matce jest teraz lekarz z Niemiec, ponieważ nie ma ona zaufania do personelu szpitalnego będącego na usługach władz. Powoli zaczyna przyzwyczajać się do normalnego odżywiania. Co godzinę przyjmuje łyżeczkę pokarmu. Przedtem piła tylko sok i wodę _ - mówi córka.

_ - Najbardziej niepokojące jest to, że przez najbliższe 10 dni lekarze nie będą mogli przystąpić do właściwego leczenia, ponieważ matka jest zbyt osłabiona. Najpierw musi odzyskać siły i uregulować przemianę materii. Doktor powiedział, że jeśli nie przystąpi do kuracji od razu, może zostać kaleką na resztę życia _ - dodaje.

Tymoszenko cierpi na przepuklinę kręgosłupa. Potrzebuje zabiegów chiropraktycznych, leków, zastrzyków i być może operacji. Według jej córki za pogorszenie stanu matki odpowiada służba więzienna, ponieważ Tymoszenko nie była leczona przez pół roku. Ukraińskiemu lekarzowi, któremu ufała, nie zezwolono na kontakt z nią.

_ - W szpitalu matka czuje się tak, jak w więzieniu, ponieważ jest poddana tej samej presji psychologicznej. Powiedziano jej, że wszędzie są ukryte kamery. Nie może się odprężyć nawet na chwilę _ - opisuje jej stan córka.

Możliwość leczenia w Niemczech zaoferowała Julii Tymoszenko kanclerz Angela Merkel, która wysłała do niej lekarza.

W ramach Euro 2012 drużyna piłkarska Anglii rozgrywa na Ukrainie trzy mecze grupowe. Minister spraw zagranicznych William Hague nie chciał powiedzieć, czy pójdzie w ślad przedstawicieli Austrii, Holandii i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, którzy zapowiedzieli, że nie pojadą na Ukrainę.

_ - Mamy nadzieję na poparcie Londynu. Występujemy o pomoc w rozwiązaniu tej zupełnie niesprawiedliwej sytuacji, w której doszło nawet do użycia przemocy. Liczymy na to, że brytyjski rząd będzie miał coś do powiedzenia _ - zaznacza Jewhenija Tymoszenko.

Córka byłej premier nie chce międzynarodowych sankcji wobec Ukrainy, lecz dochodzenia wobec osób winnych represji. Obawia się, że Ukrainie grozi dyktatura, a po październikowych wyborach parlamentarnych UE może stracić _ potencjalny kraj europejski _.

Rząd brytyjski nie wypowiedział się jak dotąd oficjalnie w kwestii Tymoszenko, stwierdzając jedynie, że _ przygląda się sprawie _. Wiadomo już, że na Ukrainę nie pojedzie książę William, pełniący funkcję prezesa angielskiego Związku Piłki Nożnej (Football Association).

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko wyjdzie z więzienia? Na krótko Przed szpitalem zgromadzili się zwolennicy Tymoszenko, którzy wznosili okrzyki _ Wolność dla Julii! _.
Na Ukrainie tylko oligarchowie zarobią na Euro Właścicielami hoteli w Kojowie są ukraińscy biznesmeni, którzy firmy rejestrują w rajach podatkowych.
Wzywają cały kraj do bojkotu Euro 2012 Szef SPD wyraził ponadto swoje wątpliwości co do dalszego rozwoju stosunków Unii Europejskiej z Ukrainą.
Tagi: janukowycz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz