Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Julia Pitera ostro krytykuje Jarosława Gowina. To rozłam w PO?

0
Podziel się:

Pojawiają się również pierwsze pogłoski, że Minister Sprawiedliwości opuści szeregi Platformy.

Julia Pitera ostro krytykuje Jarosława Gowina. To rozłam w PO?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Julia Pitera, posłanka Platformy Obywatelskiej, w audycji _ Sterniczki _ Programu I Polskiego Radia ostro skrytykowała ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina za słowa o niekonstytucyjności projektów ustaw o związkach partnerskich.

- _ Tylko wyrok Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów lub wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwalają na stwierdzenie, czy coś jest zgodne z Konstytucją _ - mówiła Pitera, krytykując powoływanie się na opinie prawne jako na wiążące interpretacje, co właśnie zrobił Gowin.

- _ Opinia prawna nie jest wykładnią prawa. Jest tylko opinią _ - podkreśliła posłanka PO. Pitera dodała, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że w momencie, w którym ustawa o związkach partnerskich opuściłaby Sejm, zostałaby natychmiast skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

- _ Jestem o tym święcie przekonana. Dlatego to musi być przygotowane tak, żebyśmy nie musieli zaczynać od nowa tego sporu, który teraz toczymy _ - podkreśliła Pitera na antenie radiowej _ Jedynki _.

Posłanka PO, która głosowała za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektów ustaw Ruchu Palikota i SLD, ale za skierowaniem do prac w komisjach projektu Platformy Obywatelskiej, powiedziała, że źle się stało, że wszystkie projekty zostały utrącone w pierwszym głosowaniu.

- _ Źle się stało, że zostały zamknięte usta Sejmowi tą decyzją. Wolałabym, żeby sprawa wróciła i znalazła się w komisji _ - powiedziała Julia Pitera Pitera o propozycji prezydenta: _ To nie jest nadzwyczajna konstrukcja. Tak jest choćby z przepisami antykorupcyjnymi _

Robert Kowalski, prowadzący audycję _ Sterniczki _, zapytał posłankę PO również o stanowisko Bronisława Komorowskiego, który zaproponował nowelizację różnych ustaw zamiast stworzenia jednej, potencjalnie niekonstytucyjnej, ustawy o związkach partnerskich.

- _ W polskim prawie tak jest, że do ustaw są wprowadzane szczegółowe przepisy. Tak jest choćby z przepisami antykorupcyjnymi, one są powprowadzane do różnych ustaw. To nie jest nadzwyczajna konstrukcja. Prezydent uznał, że to może być bardziej do zaakceptowania dla tych, którzy mają taki pogląd na sprawę regulacji związków pozamałżeńskich _ - stwierdziła Pitera.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma potrzebuje rozłamu Łukasz Pałka o żenadzie przy Wiejskiej i upokorzeniu, które zafundowali nam posłowie.
Wrócą związki partnerskie? Oni mają plan Poseł PO Jacek Żalek poinformował, że prowadzi konsultacje prawne i polityczne w sprawie własnego projektu ustawy dotyczącej związków pozamałżeńskich.
Co dalej z Gowinem? "Oczekuję lojalności" Przed rozpoczęciem piątkowego głosowania w Sejmie nad trzema projektami w sprawie związków partnerskich minister Gowin, występując z trybuny sejmowej powiedział, że w jego ocenie wszystkie projekty są sprzeczne z konstytucją.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)