Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Juan Carlos abdykuje. Filip VI nowym królem Hiszpanii

0
Podziel się:

Dotychczasowy król Juan Carlos podpisze odpowiednie dokumenty i przekaże synowi symbole władzy wojskowej.

Juan Carlos abdykuje. Filip VI nowym królem Hiszpanii
(Michael Murdock / Splash News/EAST NEWS)
bESvFTbF

1/9

fot: PAP/EPA/FERNANDO ALVARADO

Ekspert do spraw protokołu dyplomatycznego doktor Janusz Sibora wyjaśnia, że uroczystość rozpocznie się o 9.30 w Pałacu Królewskim przekazaniem władzy nad armią. Dotychczasowy król Juan Carlos podpisze odpowiednie dokumenty i przekaże synowi symbole władzy wojskowej.

Następnie uroczystości przeniosą się do Parlamentu, gdzie o 10.30 pojawi się Filip VI - wyjaśnia doktor Sibora. Na tę okoliczność zostaną otwarte główne drzwi wejściowe. Na ceremonii nie będzie gości zagranicznych, ponieważ, tłumaczy ekspert, Hiszpanie chcieli, by była to uroczystość jednocząca naród.

bESvFTbH

Jak tłumaczy doktor Sibora, sala Parlamentu została przebudowana specjalnie na uroczystość, podczas której nowy król Hiszpanii przejmie insygnia władzy: koronę i berło. Filip VI nie założy jednak korony, a ceremonia będzie miała charakter świecki. Nowy król Hiszpanii wygłosi także przemówienie.

Po uroczystości w Parlamencie odbędzie się efektowna defilada.

Na uroczystości zabraknie jednak ojca Filipa VI, Juana Carlosa oraz siostry Filipa, która jest zamieszana w aferę korupcyjną. Zdaniem doktora Sibory ma to pokazać czyste intencje nowego władcy.

Juan Carlos ogłosił swoją abdykację 2 czerwca. Koniec 39-letnich rządów argumentował koniecznością "przejęcia steru" przez młode pokolenie. Po ustąpieniu otrzyma stopień kapitana generalnego Sił Zbrojnych w rezerwie.

bESvFTbN
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m283757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krol;hiszpanii;podpisze;dzisiaj;abdykacje,16,0,1566224.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Król Hiszpanii podpisze dzisiaj abdykację Z kolei jutro w parlamencie odbędzie się uroczyste przekazanie tronu księciu Filipowi, który zostanie mianowany królem Filipem VI.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m309876.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/juan;carlos;nie;bedzie;obecny;na;proklamowaniu;nastepcy;-;krola;filipa;vi,103,0,1562983.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Juan Carlos opuści ustanowienie następcy 76-letni król ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m309993.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/abdykacja;juana;carlosa;ukazala;luki;w;konstytucji;i;systemie;prawnym,253,0,1554429.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Abdykacja króla ukazała luki w Konstytucji W Hiszpanii rozpoczął się proces przekazania tronu przez króla Juana Carlosa księciu Filipowi. Są jednak problemy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m301911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hiszpania;zegna;najlepszego;szefa;rzadu;jakiego;znal;kraj,137,0,1502089.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hiszpania żegna "najlepszego szefa rządu" Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.
bESvFTci
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)