Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

John Kerry w Polsce. O Ukrainie, przyszłości NATO i klimacie

0
Podziel się:

Przed rozmowami na szczeblu prezydentów kwestie stosunków dwustronnych i sytuacji międzynarodowej omówili szefowie dyplomacji obu państw.

John Kerry w Polsce. O Ukrainie, przyszłości NATO i klimacie
(msz.gov.pl)

Amerykański sekretarz stanu John Kerry towarzyszy dziś prezydentowi Barackowi Obamie w jego podróży po Europie. Przed rozmowami na szczeblu prezydentów kwestie stosunków dwustronnych i sytuacji międzynarodowej omówił z Radosławem Sikorskim.

Aktualizacja 13:26

Główne tematy rozmów Kerry'ego i Radosława Sikorskiego dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w kontekście kryzysu na Ukrainie, perspektyw ukraińskich reform i stabilizacji sytuacji na Wschodzie kraju oraz współpracy polsko-amerykańskiej - czytamy na stronie resortu. - _ Wierzymy, że Ukraina będzie kontynuować proces reform, które pozwolą na zbliżenie z europejskimi strukturami oraz stabilny rozwój gospodarczy i społeczny _ - stwierdził Sikorski.

John Kerry zapowiedział, że prezydent USA w najbliższym czasie w zdecydowany sposób wypowie się o zaangażowaniu w bezpieczeństwo naszego regionu. Podkreślał w trakcie spotkania z Radosławem Sikorskim również, że amerykańska wizyta w Polsce jest organizowana w chwili kryzysu na Ukrainie. - _ Tamtejsza sytuacja wymaga naszej reakcji, prezydent Barack Obama będzie o tym mówił dziś i jutro _ - dodał Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił wagę 25-lecia polskiej wolności i radość, którą czuje, będąc w tych dniach w Warszawie.

Nawiązując do przełomowych wydarzeń sprzed 25 lat, szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że _ był to moment w historii, kiedy ludzie wzięli przyszłość w swoje ręce, dokonali wyboru, wyzwolili się spod opresji i tyranii i wybrali swą przyszłość _. _ Żaden kraj nie skorzystał z tej możliwości z taką energią, skupieniem i wizją jak Polska. Polska była liderem tych wysiłków i nadal nim pozostaje _ - podkreślił Kerry.

Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie, że Stany Zjednoczone _ przysłały najmocniejszą możliwą delegację _ na polskie Święto Wolności i wręczenie Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy Mustafie Dżemilewowi. Uroczysta gala w Zamku Królewskim, podczas której prezydent Bronisław Komorowski wręczy Dżemilewowi ustanowioną przez MSZ Nagrodę Solidarności, odbędzie się we wtorek wieczorem. Dżemilew to legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów.

Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali także o perspektywach rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej. _ Liczymy także na to i radzi będziemy, jeśli wzmocniona będzie obecność wojsk amerykańskich w naszym regionie tak, aby poczucie bezpieczeństwa na całym terytorium NATO stawało się mniej więcej wyrównane _ - powiedział Sikorski. Jak wskazał, _ dużo obiecujemy sobie po przemówieniu prezydenta Obamy jutro, a także po szczycie NATO w Walii we wrześniu _.

Ministrowie rozmawiali również na temat spraw klimatycznych i o tym - jak to ujął Sikorski - _ jak ratować klimat planety dla następnych pokoleń _. Sikorki i Kerry podpisali we wtorek ramowe porozumienie dotyczące polsko-amerykańskiego programu innowacji. Będzie ono podstawą do rozszerzenia polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej.

Sekretarz stanu USA wyraził zadowolenie z podpisania umowy. Zaznaczył, że porozumienie zbliży amerykańskich i polskich naukowców, przedsiębiorców i finansistów. _ Abyśmy wspólnie mogli zachęcić do odkryć, wynalazków, które ułatwią nasze życie i dadzą miejsca pracy _ - tłumaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Hamas w rządzie palestyńskim? USA... Izrael i Zachód uznają Hamas za organizację terrorystyczną i nie utrzymują z nim oficjalnych kontaktów.
Posłowie mają 62 mln złotych, ale wolą skarpetę od inwestowania Leszek Jastrzębski z PO jest wyjątkiem - to najpoważniejszy giełdowy gracz z ulicy Wiejskiej.
Sikorski jest zaskoczony wynikami wyborów Jego zdaniem taki skład PE może spowodować _ dużo zamieszania _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)