Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Język śląski powodem listu do premiera. Posłowie chcą, by był zapisany w ustawie

0
Podziel się:

Politycy podkreślają, że gdyby mowa ta ustawowo została uznana za język regionalny, otworzyłoby to drogę do uzyskania dla niej wsparcia finansowego.

Język śląski powodem listu do premiera. Posłowie chcą, by był zapisany w ustawie
(PAP/EPA)

List do Donalda Tuska z prośbą o stanowisko rządu w sprawie ustanowienia śląskiej mowy językiem regionalnym zapowiada posłanka Danuta Pietraszewska (PO). W związku z brakiem stanowiska rządu nie można procedować nad projektem w tej sprawie - wskazała.

Skierowanie listu do premiera Pietraszewska - śląska posłanka PO, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych - zapowiedziała podczas czwartkowego posiedzenia komisji.

_ - Zdecydowaliśmy, szczególnie posłowie śląscy, którzy są stałymi uczestnikami komisji, o ponownym wystąpieniu do pana premiera o wyrażenie stanowiska, jeśli chodzi o nasz język, o wprowadzenie języka regionalnego do ustawy _ - powiedziała po posiedzeniu komisji.

Podkreśliła, że brak takiego stanowiska blokuje dalsze prace nad złożonym dwa lata temu projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym. Projekt uznania śląskiej mowy za język regionalny złożyli w Sejmie w 2012 roku śląscy posłowie Platformy Obywatelskiej. Podobny projekt posłowie złożyli w ubiegłej kadencji Sejmu, nie został jednak uchwalony.

Pietraszewska pytana jaki jest obecnie status projektu złożonego do laski marszałkowskiej dwa lata temu, powiedziała, że projekt czeka na stanowisko rządu, bez którego nie ma możliwości dalszej pracy nad nim. _ - Czeka tylko na to stanowisko rządu, na nic więcej i będziemy mogli kontynuować procedowanie samej tej ustawy. Tak mało, ale tak wiele, bo bez tego nie zrobimy nic _ - powiedziała.

Podkreśliła, że gdyby śląska mowa ustawowo została uznana za język regionalny, otworzyłoby to drogę do uzyskania wsparcia m.in. finansowego, prowadzenia edukacji o Śląsku, tradycji i kulturze. _ - Na to dziś pieniędzy nie mamy _ - wskazała.

Wnioskodawcy w projekcie proponują, by śląski był drugim, po kaszubskim, językiem regionalnym w Polsce. Dzięki prawnej ochronie możliwa będzie m.in. edukacja w języku regionalnym (od przedszkola aż po wyższe studia), wsparcie naukowców i organizacji pozarządowych badających i pielęgnujących śląską mowę oraz podwójne nazwy miejscowości, ulic i obiektów geograficznych tam, gdzie co najmniej 20 proc. mieszkańców gminy mówi po śląsku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m302915.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/szczyt;unia;-;afryka;wspolpraca;gospodarcza;i;konflikt;religijny,45,0,1508397.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Konflikt religijny zdominował szczyt w Brukseli W rozmowach uczestniczy między innymi premier Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/gaz;z;rosji;wspolne;zakupy;gazu;nie;rozwiazalyby;problemu;ue,61,0,1508157.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Wspólne zakupy gazu nic Unii nie dadzą" - _ To mogłoby nawet zwiększyć zależność UE od rosyjskiego paliwa _ - ocenia ekspert.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m204377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;ma;nowy;program;walki;z;korupcja,79,0,1507663.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd ma nowy program walki z korupcją Najwięcej przypadków korupcji związanych jest z infrastrukturą, informatyzacją, wykorzystywaniem środków unijnych, służbą zdrowia, obroną, energetyką, ochroną środowiska, a także korupcją urzędniczą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)