Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
05.06.2012 10:49

Język rosyjski będzie tutaj urzędowy

Ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która podwyższy status języka rosyjskiego. Nie obeszło się bez protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Parlament Ukrainy przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podstawach polityki językowej, która daje preferencje językowi rosyjskiemu we wschodniej części kraju.

Za ustawą głosowało 234 deputowanych; wymagana większość wynosiła 226 głosów. W przypadku przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy tego aktu i podpisania go przez prezydenta, w regionach, gdzie istnieją duże skupiska mniejszości narodowych - ponad 10 procent miejscowej ludności - dopuszcza się używanie języka tych mniejszości. Jedynym językiem urzędowym pozostaje język ukraiński.

Na mocy nowej ustawy język rosyjski byłby regionalnym językiem w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu. Krymskotararski (krymski) stanie się regionalnym językiem na Krymie, węgierski w regionie zakarpackim, a rumuński - w czerniowieckim.

Autorem ustawy jest znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadyn Kołesniczenko. Opozycja uważa, że inicjatywa zrównania statusu języka rosyjskiego z językiem ukraińskim związana jest z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Miejsce języka rosyjskiego w życiu publicznym na Ukrainie jest problemem zarówno społecznym, jak i politycznym. Znaczna grupa obywateli średniego i starszego pokolenia (głównie na wschodzie i południu kraju) nie włada językiem ukraińskim ani nie potrafi używać go w piśmie.

Podczas uchwalania nowych przepisów przed Radą Najwyższą przeszły dwie demonstracje: zwolenników i przeciwników ustawy. Wzięło w nich udział 10 tysięcy osób.

- _ Protestujący zablokowali przyległe ulice. W okolicach zgromadzono wyjątkowo duże siły milicji. Przeciwnicy ustawy przekonywali, że rządząca partia regionów przyjmując właśnie takie uchwały chce odwrócić uwagę od prawdziwych problemów na Ukrainie _ - relacjonuje IAR.

Według Agencji o ile w obozie przeciwników ustawy większość osób brała udział w demonstracji za darmo, o tyle wśród zwolenników Partii Regionów większość otrzymała za swoją obecność przed parlamentem pieniądze - część nie potrafiła odpowiedzieć nawet na pytanie, po co przyszła przed Rade Najwyższą.

Czytaj więcej w Money.pl
Deputowani w parlamencie pobili się o język W wyniku starcia do szpitala z rozbitą głową trafił przedstawiciel opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko, Mykoła Petruk.
Otwarcie Euro to szansa dla prezydenta na... Bronisław Komorowski ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem 8 czerwca oraz 1 lipca.
Oto kto i dlaczego pokaże piersi na Euro 2012 Dziewczyny biorą na cel praktycznie każdy symbol Euro 2012. I to nie koniec ich nagich protestów.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz