Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
23.02.2009 12:00

Jesteś ofiarą przestępstwa? Jest na to rada

Od dzisiaj można zasięgać bezpłatnych porad m.in. w sądach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad milion przestępstw dokonano w zeszłym roku. Nie wiadomo ile osób zostało w ich wyniku poszkodowanych. Od poniedziałku poszkodowani mogą skorzystać z bezpłatnych porad w sądach i prokuraturach. 22 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowych, kuratorzy sądowi będą udzielali bezpłatnych porad osobom pokrzywdzonym w przestępstwach. W niektórych sądach będą to sędziowie, asesorzy lub asystenci sędziów. To już kolejna edycja akcji edukacyjnej organizowanej przez resort sprawiedliwości. W latach poprzednich porad udzielali przede wszystkim sędziowie i prokuratorzy,rok temu do akcji dołączyli psychologowie, pracownicy socjalni i pedagodzy. W tym roku zaproszono do akcji organizacje pozarządowe.

Podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zainteresowani zostaną poinformowani o prawach im przysługującym. Nie można jednak liczyć na konkretną poradę w toczącej się już sprawie. Nie będą udzielane porady z zakresy prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego czy prawa pracy. Dokładne informacje o tym kiedy i w jakich godzinach prowadzona jest akcja można znaleźć m.in. na stronach poszczególnych rad adwokackich.

Akcja jest kierowana do osób, które zostały poszkodowane w wypadkach, ofiar kradzieży, gwałtów, przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej.

W zeszłym roku dokonano ponad milion przestępstw. Każdego dnia popełniano ich około 2 tysiące, połowa z nich to przestępstwa kryminalne.

źródło KGP

Wykryto 65 procent ich sprawców.

źródło KGP

Największą liczbę wciąż stanowią przestępstwa kryminalne ( zabójstwa, napady, kradzieże, rozboje czy spowodowanie uszczerbku na zdrowiu).

źródło KGP

Data akcji nie jest przypadkowa. 22 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw.

Jak informuje resort sprawiedliwości tego dnia rusza specjalna witryna dla osób, które szukają pomocy : *www.pokrzywdzeni.gov.pl. *Znajdziemy tam informacje o systemie prawnym i dostępnych sposobach pomocy pokrzywdzonym. Ma się tam też znaleźć zbiór organizacji, które zajmują się pomocą osobom poszkodowanym.

| Dyżury sądów w okręgu wrocławskim |
| --- |
| Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Krzyków oraz Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia organizują dyżur wspólnie: - w dniach 22 i 28 lutego 2009r., w godzinach od 10.00 do 14.00 w sali nr 61; - w dniach od 23 do 27 lutego 2009r., w godzinach od 10.00 do 14.00 w sali nr 021. Czynny udział w programie zadeklarowały trzy placówki: Centrum Praw Kobiet, Biuro Porad Obywatelskich oraz Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sąd Rejonowy w Oławie Dyżury będą pełnione w dniach od 22 do 28 lutego 2009r., w godzinach od 10.00 do 14.00 przez przewodniczących wydziałów, kuratorów zawodowych dla dorosłych oraz rodzinnych. W dniach 22 i 28 lutego 2009r., dyżur będzie także pełnił Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju i Ochrony Zdrowia - Szpital w Oławie. Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej Dyżury będą pełnione w dniach od 22 do 28 lutego 2009r., w godzinach od 10.00 do 13.00 przez przedstawicieli powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej oraz Komendy
Powiatowej Sekcji Prewencji w Środzie Śląskiej. Sąd Rejonowy w Miliczu Dyżury będą pełnione w dniach od 22 do 28 lutego 2009r., w godzinach od 10.00 do 11.00 i od 14.00 do 16.00 przez przedstawicieli ,,Punktu Konsultacyjno - Interwencyjnego Przeciwdziałania Pomocy Rodzinie". |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz