Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
08.06.2011 12:23

Jest wyrok w sprawie majątku kościoła

Za niezgodny z konstytucją sędziowie trybunału uznali jeden artykuł ustawy o kościelnej Komisji Majątkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że działanie państwowo-kościelnej Komisji Majątkowej było częściowo niezgodne z konstytucją.

Za niezgodny z konstytucją sędziowie trybunału uznali jeden artykuł. Chodziło o ten, który dotyczy uprawnienia Rady Ministrów, aby w drodze rozporządzenia określała, z mienia których jednostek organizacyjnych lub mienia komunalnego może być wyłączona nieruchomość w celu jej przekazana jako nieruchomość zamienna lub na którą państwową jednostkę organizacyjną może być nałożony obowiązek odszkodowania.

Zdaniem posła SLD Janusza Krasonia, świadczy to o tym, że ustawa będzie musiała być znowelizowana. Polityk nie jest przekonany czy orzeczenie otwiera drogę do ubiegania się o odszkodowania przez samorządy.

- _ Stoimy na stanowisku, że najistotniejszą sprawą jest kwestia dania szansy samorządom, które oddały ogromne mienie kościołowi. Dzisiaj, jak się okazuje, mają uzasadnione pretensje, że oddane mienie mogłoby służyć społeczności _- mówi Janusz Krasoń.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANUSZA KRASONIA:

(Źródło: IAR)

Były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma z PO uważa, ze trybunał wskazał pewien rodzaj dalszego działania. - _ Wskazał pewien sposób naprawienia sytuacji, bo można wtedy dokonać czy to nowelizacji, czy coś zmienić, zrobić coś w sferze określenia tego, kto powinien podjąć decyzję _ - mówi Czuma.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANDRZEJA CZUMY:

(Źródło: IAR)

Arkadiusz Mularczyk z PiS cieszy się z zakończenia postępowania, bo jak mówi, temat Komisji Majątkowej powinien już zostać zamknięty.

- _ To roztrzygnięcie Trybunału w pewien sposób zamyka sprawę Komisji Majątkowej. Wiele się też wyjaśni po pisemnym uzasadnieniu tego wyroku _ - mówi Mularczyk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARKADIUSZA MULARCZYKA:

(Źródło: IAR)

Trybunał uznał za zgodny z konstytucją artykuł 70 ustawy o komisji, który odnosił się do nieruchomości w użytkowaniu wieczystym Kościoła. W pozostałej części wniosek SLD został umorzony.

Przepisy dotyczące Komisji Majątkowej zaskarżyła do trybunału grupa posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wnioskodawcy twierdzili, że komisja podejmowała decyzje, od których nie można było się odwołać, a jej postanowienia nie podlegały żadnej kontroli administracyjnej i prawnej.

Przez ponad 20 lat działalności komisja przekazała Kościołowi za majątek odebrany w czasie PRL - ponad 65,5 tysiąca hektarów ziemi oraz ponad 143,5 miliona złotych rekompensat i odszkodowań. Komisja rozpatrzyła łącznie ponad 2800 spraw. Do zbadania pozostało jeszcze 216 postępowań, które mogą być rozstrzygnięte na drodze sądowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t136275.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/pastusiak;kosciol;dostal;wiecej;odszkodowan;niz;mu;sie;nalezalo,10,0,824586.html) Pastusiak: Kościół dostał więcej odszkodowań niż mu się należało Spekulowano zwracanymi ziemiami. To bulwersowało.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t46897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;sld;oddal;kosciolowi;najwiecej,173,0,775853.html) Pitera: SLD oddał Kościołowi najwięcej Polityk PO twierdzi, że lewica dokonuje ucieczki od prawdy i działa w sposób obłudny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20406.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wraca;sprawa;komisji;majatkowej,93,0,762717.html) Wraca sprawa Komisji Majątkowej Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem posłów SLD; jest problem ze składem sędziowskim.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz