Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
12.04.2010 12:49

Jest tymczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich

Urząd będzie sprawował jeden z zastępców tragicznie zmarłego Janusza Kochanowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rpo.gov.pl)

Po śmierci Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego urzędem tymczasowo kieruje jeden z jego zastępców - Stanisław Trociuk (na zdjęciu) - poinformowała Marta Kukowska z wydziału komunikacji społecznej w biurze RPO.

Jak powiedziała Kukowska, ciało Janusza Kochanowskiego zostało już zidentyfikowane, nie ma jednak jeszcze decyzji, co do terminu pogrzebu. Decyzję w tej sprawie podejmie rodzina.

_ - Śledzimy wiadomości i czekamy na dalsze decyzje _ - powiedziała Kukowska.

Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich V kadencji, od 2006 r.
Od poniedziałku w warszawskich siedzibach RPO przy ul Długiej oraz w Al. Solidarności, a także w siedzibach terenowych pełnomocników w innych miastach, w godzinach pracy urzędów, wystawione zostaną Księgi Kondolencyjne. Kondolencje można złożyć także za pośrednictwem strony internetowej RPO. W poniedziałek o godz. 14 odbędzie się krótka uroczystość ku pamięci Janusza Kochanowskiego w siedzibie RPO przy ul. Długiej.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Procedurę wyboru określa regulamin Sejmu, według którego kandydatów na to stanowisko może zgłosić marszałek izby lub co najmniej 35 posłów w ciągu 21 dni od _ od dnia odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu _ RPO (w obecnej sytuacji - śmierci).

Jak poinformowało Biuro RPO w specjalnym komunikacie, w myśl ustawy o RPO, to rzecznik określa zakres zadań swoich zastępców. Zgodnie z zarządzeniem wydanym w tej sprawie, do zadań zastępcy RPO Stanisława Trociuka należy kierowanie pracą biura w czasie nieobecności rzecznika. Zastępcy RPO są ponadto upoważnieni do występowania z wnioskami oraz wnoszenia prawnych środków zaskarżenia.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, rzecznik praw obywatelskich, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz