Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się:

Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.

Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie
(PAP/EPA/TIM BRAKEMEIER)

Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, ocenił, że stanowiska obu stron zostały zbliżone.

W czasie konferencji prasowej na lotnisku w Tel Awiwie Kerry oświadczył, że doszło do postępu i wznowienie negocjacji może _ być w zasięgu _. Nie sprecyzował, na czym polega postęp, ale dodał, że w regionie pozostaje grupa jego współpracowników, którzy będą kontynuować wysiłki mediacyjne. Kerry poinformował także, że wkrótce wróci na prośbę obu stron.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiadał się ostatniego dnia maratonu mediacyjnego, w ramach którego od środy kilkakrotnie spotykał się z palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem i premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Była to piąta misja Kerry'ego w regionie w celu wznowienia rozmów pokojowych.

Z kolei palestyński negocjator Saeb Erekat ocenił, że wysiłki Kerry'ego nie przyniosły przełomu i nadal _ jest przepaść między stanowiskiem Palestyńczyków i Izraela _. Erekat wypowiedział się po spotkaniu Kerry'ego i Abbasa w Ramallah - trzecim w ciągu 72 godzin.

Bezpośrednio po tym spotkaniu sekretarz stanu USA mówił, że wysiłki, mające na ca celu wznowienie bezpośrednich negocjacji izraelsko-palestyńskich, które od prawie trzech lat znajdują się w ślepym zaułku, przyniosły _ prawdziwy postęp _, ale kilka punktów wymaga jeszcze dalszych prac.

Abbas nie skomentował w żaden sposób tych rozmów, prowadzonych po sześciogodzinnym spotkaniu Kerry'ego z premierem Netanjahu w Jerozolimie.

Erekat w rozmowie z agencją AFP nawiązał też do informacji izraelskich mediów, według których władze Jerozolimy w poniedziałek dadzą zgodę na rozpoczęcie kolejnego etapu projektu przewidującego budowę 930 lokali mieszkalnych we wschodniej, arabskiej części miasta. _ To jest odpowiedź premiera Benjamina Netanjahu na wszystko to, co mówi Kerry, na jego pomysły i wszystkie wysiłki _ - oświadczył palestyński negocjator.

Mahmud Abbas domaga się, by przed wznowieniem negocjacji pokojowych Izrael wstrzymał budowę nowych osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu oraz zaakceptował granicę tego terytorium sprzed wojny 1967 roku jako granicę przyszłego państwa palestyńskiego; oznaczałoby to, że będzie ono także obejmować wschodnią część Jerozolimy.

Czytaj więcej w Money.pl
USA i Izrael chcą niepodległej Palestyny, ale... - _ Izrael nie ma lepszego przyjaciela niż Stany Zjednoczone _ - mówił premier Benjamin Netanjahu.
Izrael likwiduje palestyńską wioskę. Zobacz Kilkuset policjantów i żołnierzy izraelskich rozpoczęło likwidację obozu aktywistów palestyńskich na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Desperacki akt przeciwko polityce Izraela Palestyńscy aktywiści zorganizowali nietypowy protest przeciwko izraelskim osadnikom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)