Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest śledztwo w związku ze sprzedażą Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej

0
Podziel się:

Prokuratura sprawdzi czy pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przekroczyli uprawnienia i niedopełnili swoich obowiązków sprzedając spółkę firmie Hyperion, z którą - jak informowały jesienią media - związani są m.in. były poseł PO, syn Lwa Rywina i były szef Biura Śledczego SB.

Jest śledztwo w związku ze sprzedażą Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej
(fot. SXC.hu/celalteber/CC)

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w związku ze sprzedażą spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa, którą samorząd województwa powołał do budowy infrastruktury internetowej na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Prokuratura sprawdzi czy pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przekroczyli uprawnienia i niedopełnili swoich obowiązków sprzedając spółkę firmie Hyperion, z którą - jak informowały jesienią media - związani są m.in. były poseł PO, syn Lwa Rywina i były szef Biura Śledczego SB.

Spółkę firma odkupiła za 2,6 mln zł. Przed sprzedażą MSS otrzymała blisko 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

_ - Śledztwo jest na bardzo wczesnym etapie, wiec bliższych szczegółów nie możemy przekazać. Teraz prokurator prowadzący koncentruje się na zbieraniu materiału dowodowego _ - powiedział Piotr Kosmaty z krakowskiej prokuratury. _ To postępowanie w sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów. Celem jest wyjaśnienie czy w umowach nie doszło do popełnienia przestępstwa; czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych _ - wyjaśnił Kosmaty.

Informację o wszczęciu śledztwa otrzymało biuro posła Zbigniewa Ziobry, który zawiadomił o możliwych nieprawidłowościach.

Na dzisiejszej konferencji prasowej szef SP wyraził satysfakcję z tego, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie odpowiedziała na złożone przez niego zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach w związku z transakcją. _ - Zawiadomienie złożyłem pod wpływem doniesień mediów, obywateli i radnych. Uznałem, że nie mogę milczeć, bo mamy informację, że przy wydawaniu miliardów z Unii Europejskiej dochodziło często do dużych nadużyć _ - mówił szef partii.

_ - Chcemy wyjaśnić te okoliczności, aby przyczyniać się do rozwoju Małopolski, aby mieszkańcy mogli z niego korzystać; by Małopolska była atrakcyjna dla dużych inwestorów zagranicznych, żeby przyjeżdżali tutaj i tworzyli nowe miejsca pracy _ - powiedział Ziobro.

Jego zdaniem _ w Polsce trzeba zrobić porządek z wydawaniem pieniędzy europejskich _ i to zadanie będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczej Solidarnej Polski przed eurowyborami.

Marszałek Małopolski Marek Sowa powiedział dzisiaj, że spokojnie czeka na rezultat śledztwa i niczego się nie spodziewa. _ Jestem przekonany, że proces odbył się zgodnie z prawem i równocześnie był gospodarczo korzystny dla Małopolski _ - dodał.

Półtora miesiąca temu na konferencji prasowej marszałek mówił, że _ zarząd województwa małopolskiego sprzedał spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa, ponieważ doszedł do wniosku, że nie będzie ona w stanie samodzielnie zrealizować zadania, do którego została powołana, a wcześniejszy przetarg na pozyskanie do niej partnera prywatnego zakończył się niepowodzeniem _.

Jak tłumaczył Sowa, MSS została sprzedana firmie Hyperion S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez zarząd województwa. Według niego w trakcie oceny oferty brano pod uwagę, czy spełnia ona wymogi formalne i jest korzystna dla samorządu, nie oceniano natomiast _ przynależności lub sympatii partyjnych osób reprezentujących spółkę _.

Dodał, że firma otrzymała blisko 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, tak jak 1740 innych beneficjentów tego programu.

_ - W projekcie MSS udzielone wsparcie unijne stanowi 33 proc. wartości całego projektu, a pozostała część stanowi wkład własny inwestora _ - podał marszałek.

Podkreślił, że realizacja projektu jest na bieżąco monitorowana przez departament funduszy unijnych urzędu marszałkowskiego. Zgodnie z przepisami, jeśli nie zostanie on zrealizowany w terminie określonym w umowie, czyli do 30 września 2015 r., firma Hyperion będzie musiała zwrócić dotację z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigantyczne elektroniczne włamanie w USA Cyberprzestępcy skradli w USA dane nawet 70-ciu milionów ludzi. Wszyscy byli klientami dużej sieci handlowej _ Target _.
Przechwycili środki, które powodują psychozę Policjanci udaremnili sprzedaż 33 tys. nielegalnych środków oferowanych przez internet, jako produkty ziołowe lub suplementy diety.
Politycy na Twitterze. Kto przegonił Tuska? W kategorii _ twarze rządu _ najwięcej internautów obserwuje konto...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)