Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest śledztwo w sprawie referendum w stolicy

0
Podziel się

Zawiadomienie do prokuratury złożył Maciej Wąsik, radny PiS, według którego doszło do przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego.

Jest śledztwo w sprawie referendum w stolicy
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bErmsoxx

Z doniesienia radnego PiS stołeczna prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie domniemanego przestępstwa prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jakim miałoby być niepoinformowanie warszawiaków w obwieszczeniach o referendum w sprawie jej odwołania.

_ Potrzeba wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ wynika z konieczności przesłuchania urzędnika miasta, który odpowiadał za rozplakatowanie obwieszczeń _ - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak. Wyjaśnił, że takiego przesłuchania nie można dokonać w trybie postępowania sprawdzającego (które poprzedza decyzję o wszczęciu śledztwa lub jego odmowie).

Zawiadomienie do prokuratury złożył Maciej Wąsik, radny PiS, według którego doszło do przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego. Stanowi on, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze do 3 lat więzienia.

bErmsoxz

Obwieszczenie w sprawie obwodów do głosowania w referendum nie zostało we właściwy sposób podane do wiadomości mieszkańców Warszawy - twierdził jeszcze przed referendum prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił, że 13 września prezydent Warszawy wydała obwieszczenie w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów, ale - zdaniem szefa PiS - _ obwieszczenia tego w żaden sposób nie można uznać za +podane do wiadomości wyborców+, tak aby wykonane zostały przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o referendum lokalnym _.

Powodem - według Kaczyńskiego - był fakt, że obwieszczenie jest dostępne _ wyłącznie na stronach internetowych Urzędu m.st. Warszawy oraz urzędów dzielnic warszawskich _ i _ nie jest ono rozlepione w odpowiedniej liczbie w formie afiszy w miejscach wywieszania ogłoszeń, tak aby informacje dostępne były wszystkim wyborcom, a nie tylko tym mogącym korzystać z internetu _.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk mówił wtedy, że w całej Warszawie jest ponad 1000 obwieszczeń. Zaznaczył, że rozwieszają je dzielnice w wyznaczonych do tego miejscach, ponadto obwieszczenia są również przekazywane przez miasto do administracji spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. _ Liczba obwieszczeń jest dokładnie taka, jak we wszystkich poprzednich wyborach, liczby są takie same _ - dodał wówczas rzecznik.

Referendum z 13 października w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz uznano za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Oddano w nim 343 732 głosy. Byłoby ono ważne, gdyby wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., czyli co najmniej 389 430 osób.

bErmsoxF
Czytaj więcej w Money.pl
Nowa przewodnicząca PO ostro o warszawskim referendum Gronkiewicz-Waltz nie zgadza się, by _ referendum było formą zrywania kontraktu czteroletniego między władzami miasta, a mieszkańcami _ i porównuje go do liberum veto.
Jarosław Kaczyński zaagituje na ulicach Partia intensyfikuje kampanię. Prezes będzie namawiał mieszkańców Warszawy do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Gowin uderza w szefa rządu i zapowiada.... - _ Donald Tusk deklarował, że chce walczyć z klasą próżniaczą, a dziś jest jej patronem _ - pisze w liście otwartym były poseł Platformy.
bErmsoya
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)